Kompendium wiedzy na temat osteopatii – czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować? Choroby są, chcąc nie chcąc, częścią życia każdego z nas i choć nie u każdego objawiają się identycznie i pojawiają się w tym samym wieku, w końcu każdy zmagać się zacznie z jakąś dolegliwością. Problem pojawia się wtedy, gdy nie jest jej w stanie zdiagnozować czy leczyć standardowa medycyna.

Wtedy trzeba sięgnąć po jakąś jej alternatywę – najlepiej sprawdzoną, bazującą na solidnej wiedzy oraz praktyce. Może nią być osteopatia, szkolenia w obrębie której przechodzi współcześnie coraz większa liczba lekarzy i fizjoterapeutów. Dlaczego powinniśmy się nią zainteresować i co musimy wiedzieć na jej temat, zanim tak właściwie po nią sięgniemy? Odpowiedzi na te, ale i wiele innych pytań udzielimy w naszym artykule.

Czym jest osteopatia?

Osteopatię można określić jako formę leczenia i diagnozowania rozmaitych chorób (o części z nich mówimy w dalszej części artykułu) metodami manualnymi – za pomocą dłoni. Jest ona odgałęzieniem fizjoterapii, z którą dzieli podejście do terapii – różnic należy się jednak dopatrywać w sposobie podejścia do pacjenta oraz owej terapii. Osteopatia zakłada bowiem, że organizm człowieka posiada właściwości samoregeneracyjne i potrafi samodzielnie poradzić sobie z każdą dolegliwością. Wystarczy pchnąć go w odpowiednią stronę i stymulować cały ten proces.

Wiele z elementów znaczących w jego trakcie zamyka się w obrębie podejścia – człowiek (pacjent) powinien być przekonany o słuszności terapii oraz tym, że jest w stanie wyzdrowieć. To właśnie to podejście jest podstawą, na której bazuje cała ta branża.
Osteopatia, szkolenia w której potrafią trwać całymi tygodniami, pomimo szerokiego zakresu działań nie jest receptą na wszystko i nie zawsze wykazuje się olbrzymią skutecznością. Nie traktujmy jej zatem jako cudotwórstwa, a raczej jako coś, co jest w stanie realnie pomóc. Mentalnie i fizycznie.

Schorzenia, które diagnozuje i leczy osteopatia

Choć osteopatia, szkolenia na którą przeprowadza się coraz częściej, jest dziedziną bardzo wszechstronną i niebojącą się wyzwań, nie jest też nieomylna, a w wielu przypadkach może się po prostu nie sprawdzić – nawet jeśli jest przez pacjentów traktowana jako ostatnia deska ratunku przy bezsilności medycyny standardowej. Dobrze radzi sobie z takimi chorobami i dolegliwościami, jak:

  • wady postawy – dyskopatie, kifoza, lordoza  czy skolioza,
  • zapalenie zatok,
  • migrena,
  • stany lękowe i depresyjne,
  • zawroty głowy;
  • schorzenia układu pokarmowego, krążenia i oddechowego,
  • problemy z kręgosłupem.

Lista schorzeń obejmowanych przez osteopatię nie zamyka się jednak na tych wspomnianych powyżej. Warto udać się do specjalisty również przy niestandardowych i nieszablonowych dolegliwościach, nie robiąc sobie jednak nadziei, a zaledwie upatrując fachowej porady właśnie od osteopaty.

Terapia osteopatyczna – krok po kroku

Podstawą terapii osteopatycznej jest właściwie postawiona diagnoza. Pierwsza wizyta u osteopaty przypomina zatem wizytę u fizjoterapeuty – w jej trakcie przeprowadzany jest jak najbardziej szczegółowy wywiad, mający na celu ocenić podłoże dolegliwości i choroby i określić dalsze działania diagnostyczne lub od razu obrać odpowiedni kierunek terapii.
Często okazuje się, że osteopata jest zmuszony do wykonania dodatkowych badań – może sięgnąć chociażby po RTG czy rezonans magnetyczny, które są nieocenione właśnie w diagnozowaniu.

Gdy diagnoza zostanie już sporządzona, pacjentowi zostaje przedstawiony plan leczenia, biorąc pod uwagę nie tylko terapię manualną, ale też pracę pacjenta poza gabinetem specjalistycznym, zakładającą zmianę diety i stylu życia, którym często zarzuca się leżenie u podstaw najróżniejszych chorób.

Kim jest osteopata i jaką wiedzę posiada?

Jeżeli chodzi o stale rozwijającą się branżę, jaką jest osteopatia, szkolenia mające z nią związek, a wymagane do podjęcia się zawodu osteopaty, mogą przejść wyłącznie lekarze i magistrowie fizjoterapii. Sama w sobie dziedzina ta wymaga bowiem olbrzymiej wiedzy w zakresie patologii układu ruchowego, mięśni, stawów oraz – ogólnie – anatomii człowieka. Oprócz wiedzy wynikającej ze studiów lekarskich lub fizjoterapeutycznych, wymaga opanowania udoskonalonych technik manualnych oraz wiedzy w zakresie ich stosowania – właśnie to wszystko pozyskują specjaliści w przebiegu szkolenia.

Osteopata nie jest cudotwórcą, a jedynie fizjoterapeutą czy lekarzem z własną filozofią, nietypowym i nieszablonowym podejściem oraz nastawieniem, które wręcz zmusza nas do bycia zdrowym.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy to tradycyjna medycyna nie jest w stanie poradzić sobie ze zdiagnozowaniem wielu nietypowych chorób i dolegliwości, kluczowym wydaje się być sięganie po jej alternatywy, w szczególności te wykazujące ogromną skuteczność, popartą opiniami zadowolonych z nich pacjentów.

Osteopatia, szkolenia w której są organizowane coraz częściej, jest jedną z tych alternatyw. Jako że do każdej terapii podchodzi indywidualnie, ale i bezpiecznie oraz nieinwazyjnie, warto po nią sięgnąć. Niezależnie od tego, czego dotyczy nasza dolegliwość, osteopata nada właściwy kierunek leczenia – czy to podejmując się terapii, czy też radząc, gdzie można to zrobić.