Okleiny samoprzylepne do mebli pozwalają odświeżyć stare wyposażenie. Produkty dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Dzięki temu rozwiązanie możemy dostosować do swoich potrzeb i wymagań. Wybór będzie tym łatwiejszy, gdy poznamy podstawowe rodzaje wskazanych produktów.

 

Rodzaje oklein samoprzylepnych do mebli

Na rynku wyróżnia się różne rodzaje oklein samoprzylepnych do mebli. Standardowe rodzaje to gładkie folie w różnorodnej palecie barw. Wybór zależy od użytkownika. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są produkty imitujące drewno. Takie rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym, a także nowoczesnym. Alternatywą jest również okleiny samoprzylepne do mebli, które doskonale naśladują beton lub blachę. Nietuzinkową opcją jest zainwestowanie w produkt, który naśladuje wzory roślinne, kwiatowe, motywy zwierzęce, czy też geometryczne wzory.

Wyróżnia się jeszcze inną klasyfikację oklein samoprzylepnych do mebli, a mianowicie z połyskiem, matowe, a także fakturowane. Pierwsze wspaniale imitują lakierowane powierzchnie. Natomiast matowe rozpraszają światło w całym pomieszczeniu. Jest to możliwe przez tworzenie delikatnych załamań krawędzi i zmian barw. Okleiny samoprzylepne do mebli fakturowane. Takie produkty mają nie tylko wzór, ale także charakterystyczne wypukłości na powierzchni.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się okleina samoprzylepna do mebli?

Okleiny samoprzylepne do mebli przypominające drewno mogą być przyklejane na drzwi, szafy lub stół. To sprawi, że uda się otrzymać spójną kompozycję. Podkreślić należy fakt, że słoje dobrze zestawiony się z białymi, a także zielonymi dodatkami. Okleina samoprzylepna do mebli w jednolitym kolorze sprawdzi się do nowoczesnych wnętrz. Warto tutaj inwestować w barwę białą, szarą bądź czarną. Gdy dorzuci się kontrastujące dodatki, otrzyma się niesamowity efekt. Rozwiązania zdecydowane takie jak na przykład beton, szkło, kamień, czy też blacha sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach.

 

Jakie narzędzia są potrzebne do naklejenia okleiny meblowej?

Przed przystąpieniem do pracy trzeba przygotować odpowiednie narzędzia. Do wykonania określonego zadania potrzebny jest nóż tapicerski, nożyczki, miara zwijana stalowa, długa linijka, miękki ołówek, suszarka do włosów lub opalarka, a ponadto packa filcowa.

 

Jak nakładać okleinę samoprzylepną na meble?

Przed przystąpieniem do działania powierzchnia powinna być dobrze oczyszczona i odtłuszczona. Okleiny samoprzylepne do mebli powinny być przycięte tak, żeby można było je dostosować do wymiaru mebla. Przygotowując kolejne fragmenty, trzeba mieć na uwadze kilkucentymetrowe zapasy. Klejenie rozpoczynamy od dowolnego rogu. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie odkleić od razu całej powierzchni papieru. Folie trzeba dostosować do powierzchni, a następnie łagodnie dociskać. Najważniejsze jest to, żeby pod tapetę nie dostało się powietrze.

 

O czym należy pamiętać w przypadku okleiny meblowej?

Okleiny samoprzylepne do mebli muszą być tak umieszczane, żeby nie przyczyniać się do powstania pęcherzyków powietrza. W przypadku, gdy dojdzie do wytworzenia się bąbelków, powinniśmy nakłuć igłą, a następnie wycisnąć powietrze. Gdy przyjdzie taki czas, że będziemy chcieli usunąć okleinę, proces należy rozpocząć od rogów. Koniecznie trzeba ogrzać produkt, ciepłym powietrzem W tym celu można posłużyć się suszarką. Pozostałości warstwy klejącej, należy przemyć wykorzystując rozpuszczalnik zawierający alkohol.

 

Zastosowanie okleiny samoprzylepne do mebli

Okleina jest odpowiednia do każdej powierzchni. Doskonałe efekty zapewni, gdy będzie użyta do szafek kuchennych, czy też frontów szuflad. Wszystko zależy od kreatywności. Warto podkreślić, że każde wyposażenie, na którym zastosujemy okleinę może mieć taki sam wzór. Bardziej szalona osoba, może wprowadzić trochę zamieszania i zastosować różne wzory produktu.

Taka metoda doskonale sprawdza się w przypadku komody. Dzięki temu wnętrze zyska więcej charakteru. Natomiast geometryczne wzory przyczynią się do tego, że wnętrze zyska trochę życia. Okleina meblowa sprawdzi się wspaniale w dziecięcym pokoju. Tutaj warto wybrać tapetę, na której umieszczone będą postaci z ulubionych bajek dziecka. Dzięki temu dziecko szybciej przygotuje się do szkoły. Towarzystwo ulubionych bohaterów doda mu skrzydeł. Na rynku dostępne są także wzory z efektem 3D. Gdy zainwestujemy w takie rozwiązanie, zarówno domownicy, jak i goście będą zachwyceni.

 Okleina meblowa to doskonały sposób na odnowienie mebli. W tym przypadku bardzo szybko możemy nadać wnętrzu zupełnie nowy wyraz. Proces związany z nakładaniem okleiny nie jest skomplikowany. Trzeba mieć na uwadze kilka istotnych zasad. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wspaniałym efektem, który zachwyci zarówno domowników, jak i gości. Bogactwo wzorów i rozwiązań sprawia, że bez trudności wybierzemy rozwiązanie, które doskonale podkreśli styl naszego domu. Okleiny samoprzylepne do mebli do niedroga i dobra inwestycja. W przypadku, gdy nam się znudzi, łatwo możemy zastąpić ją nową kompozycją.