Witaminy zapobiegające wypadaniu włosów: Gęste i lśniące włosy są wyznacznikiem zdrowia i świadectwem starannej i regularnej pielęgnacji. Pod wpływem czynników zewnętrznych często zaczynają one odpadać. Dzienna szybkość wypadania do 100 włosów. Jeśli ich wzrost zwalnia lub straty przyspieszają, należy podjąć kroki w celu ich wzmocnienia. Kosmetyki jako kofaktory, ważne jest, aby nasycić organizm witaminami i pierwiastkami śladowymi od wewnątrz. Witaminy na wypadanie i wzrost włosów, które tworzą barierę ochronną, przywracają gęstość i równowagę witaminową.

Pierwszy krok w powstrzymaniu wypadania włosów

Kiedy lekarze wykluczają problemy zdrowotne, należy przede wszystkim rozpocząć leczenie od kuracji wewnętrznej: wzmocnić układ odpornościowy, nasycić organizm pożytecznymi, skutecznymi witaminami i minerałami, aby zapobiec wypadaniu włosów. Właściwa pielęgnacja zaczyna się nie od zakupu maseczek i szamponu, ale od korekty odżywiania. Jeśli w organizmie nie będzie wystarczającej ilości białka, z pewnością wpłynie to na kondycję włosów. Po ustąpieniu niedoboru białka kompleks witaminowo-mineralny znika. Ten schemat jest ważny, ponieważ witaminy zapobiegające wypadaniu włosów inicjują procesy wzrostu włosów, ale jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości białka do przeprowadzenia tych procesów, wyniki nie będą prawidłowe.

Jakie witaminy są potrzebne na wypadanie włosów?

Najskuteczniejsze dla zdrowia i urody są witaminy B, C i D. Witamina B2 jest dobra na łamliwe włosy, a B6 na łupież. Organizm potrzebuje wielu różnych witamin i minerałów do prawidłowego funkcjonowania.

Witaminy z grupy B są przydatne przy wypadaniu włosów:

Witaminy zapobiegające wypadaniu włosów
Witaminy zapobiegające wypadaniu włosów

Witamina B9 (kwas foliowy) odpowiada za podział komórek.
Witamina B5 (kwas pantotenowy) pomaga wzmocnić włosy na całej długości.
Witamina B12 (kobalamina) zapewnia dotlenienie korzeni.
Witamina B1 (tiamina) chroni organizm przed stresem.
Witamina B2 (ryboflawina) pomaga odbudować strukturę i korzenie.
Witamina B7 (biotyna) – często pojawia się w reklamach szamponów i maseczek odżywczych. Badania potwierdzają, że jej niedobór jest bezpośrednio związany z wypadaniem włosów. Organizm otrzymuje witaminy z grupy B z wielu pokarmów, w tym z migdałów, ryb, mięsa i produktów pełnoziarnistych. Witamina B7 stymuluje tworzenie czerwonych krwinek odpowiedzialnych za dostarczanie tlenu do skóry głowy i mieszków włosowych.
Witamina B3 (niacyna) aktywuje procesy metaboliczne. Wspomaga szybki wzrost włosów i dobrą pigmentację. Najczęściej stosuje się go jako balsam na cebulki włosów: substancja sprzedawana jest w aptekach w szklanych ampułkach. Witamina B3 znajduje się w chlebie żytnim, burakach, kurczaku, fasoli, podrobach, grzybach, kaszy gryczanej i ananasie.

Inne witaminy przeciw wypadaniu włosów

Witamina A stymuluje odnowę korzeni. Dzięki witaminie E w komórkach powstają włókna kolagenowe, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze. Witamina B8 (inozytol) jest niezbędna do lepszego wchłaniania witaminy E. Wszystkie te przydatne składniki muszą dotrzeć do cebulek włosów, aby zapewnić odżywienie mieszkom włosowym. Przy braku witamin do mieszków włosowych nie docierają niezbędne substancje, przez co włosy stają się słabe i stopniowo wypadają.

Witamina C to kwas askorbinowy, który obficie występuje w owocach cytrusowych, papryce, truskawkach, guawie, czarnej porzeczce, tymianku, szpinaku i brokułach. Niski poziom witaminy D jest przyczyną wczesnego łysienia. Oprócz wspomagania pracy organizmu substancja pomaga tworzyć nowe mieszki włosowe do wzrostu włosów. Witamina D jest produkowana przez promieniowanie UV, dlatego ważne jest, aby przebywać na słońcu przez długi czas. Ale jego rezerwy można uzupełnić, dostosowując dietę, np. spożywając więcej oleju z wątroby dorsza, grzybów, tłustych ryb, jaj i specjalnie wzbogaconej żywności. Niedobory można regulować suplementami diety zawierającymi witaminę D3.

Witamina E, podobnie jak witamina C, tokoferol jest doskonałym antyoksydantem, który zapobiega destrukcyjnym procesom oksydacyjnym w organizmie. Naukowcy odkryli, że 34,5% osób, które przyjmowały witaminę E, doświadczyło przyspieszonego wzrostu włosów po zażyciu witaminy E przez osiem miesięcy. Dla porównania eksperci podzielili uczestników eksperymentu na dwie grupy, z których jedna otrzymała placebo pomimo przekonania o jego pozytywnych właściwościach. U osób nieprzyjmujących witaminy E odsetek przyspieszonego wzrostu włosów wynosił 0,1%. Tokoferole znajdują się w migdałach, szpinaku, awokado i nasionach słonecznika i są sprzedawane za darmo jako suplement diety w drogeriach.

Jak prawidłowo zażywać witaminy, aby walczyć z wypadaniem włosów?

Możesz wybrać tabletki lub kupić płynne witaminy w ampułkach: dodaje się je do szamponów i maseczek. Pamiętaj, najlepiej nie mieszać substancji, jeśli nie wiesz, jak to zadziała. Na przykład, jeśli kwas askorbinowy, B1, B6 i B12 zostaną połączone, skutki tych dwóch ostatnich zostaną zneutralizowane.

Są też inne niuanse: na przykład witaminę A najlepiej stosować jako część maseczki olejowej (oliwa lub łopian), ponieważ rozpuszcza tłuszcz. Wszelkie środki zewnętrzne zaczną obowiązywać w związku z użyciem systemu. Najlepiej zacząć od jednego włosa wzbogaconego witaminami, a następnie użyć drugiego do nawilżenia i przyspieszenia wzrostu.