Kurs dla fizjoterapeuty – jesteś fizjoterapeutą i chcesz wiedzieć, jakie kursy warto robić? Koniecznie przeczytaj! Aby dobrze wykonywać swoją pracę, cokolwiek robimy w życiu, musimy jak najwięcej ćwiczyć. Do rozwoju zawodowego należy inwestować w siebie, brać udział w kursach, szkolić się i poznawać nowe osoby, które pozwalają nam widzieć i odkrywać nowe horyzonty.

Zawody fizjoterapeutów są podobne. Praca ta polega głównie na kontakcie z innymi, analizie ich ciała i wzorców ruchowych. Zazwyczaj ta praca jest wykonywana u pacjentów poważnie chorych lub powracających do zdrowia. Wyklucza to błędy i niekompetencję w pracy. Dlatego przy wyborze programu dla fizjoterapeuty należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Po pierwsze – praktyka

Podobnie jak w przypadku treningu trenera personalnego lub trenera fitness, część praktyczna powinna być kluczowym elementem każdego kursu. Oczywiście nie oznacza to, że teoria jest całkowicie zbędna. Trzeba to zrozumieć, abyśmy wiedzieli, na co zwracać uwagę u pacjentów, na jakie dysfunkcje zwracać uwagę i jak ich wspierać. Ostatecznie jednak każdy z nas jest inny i praca z innymi nie może uczyć się poprzez schematy i schematy. Zanim zdecydujemy się na kurs Fizjoterapeuty, upewnij się, że oprócz części teoretycznej kurs oferuje również część praktyczną, która pozwala przećwiczyć zastosowanie tego, czego się nauczyłeś.

Po drugie – podstawy

Wybierając kurs dla fizjoterapeuty, powinniśmy skupić się na tym, co dotyczy każdej osoby, jeśli nie posiadamy lub nie planujemy określonej specjalizacji. W rzeczywistości wielu pacjentów cierpi na skurcze mięśni, problemy z powięzią lub bóle pleców z powodu siedzącego trybu pracy. W dobie rosnącej aktywności fizycznej testowanie wysiłkowe, rehabilitacja ruchowa lub kursy mobilizacji nerwów i punktów spustowych oraz badania osteopatyczne byłyby świetną opcją. Jasne, moglibyśmy specjalizować się w uroginekologii lub integracji sensorycznej, ale jeśli nie wiemy, jak rozwijać nasz biznes, prawdopodobnie utkniemy bez klientów i dochodów.

Trudno wskazać konkretne podejście, w które zawsze warto inwestować. Terapia Evjenth-Kaltenborn stanowi dobrą podstawę do poznania biomechaniki stawów i ruchu. Choć ma swój wiek, nadal stanowi dobrą podstawę dla osób planujących specjalizację z terapii manualnej. Dla tych fizjoterapeutów, którzy szukają czegoś trudniejszego, świetnym rozwiązaniem byłaby technika HVLS, czyli technika manipulacji krótką dźwignią. Tego typu kursy są dość drogie, ale przekazana w nich wiedza pozwala na praktyczne wdrożenie technik dźwigni, które stanowią jednocześnie zaawansowaną formę terapii manualnej.

Bardzo popularnym treningiem fizjoterapeuty (i preferowaną przez pacjentów metodą) jest również Kinesiotaping, który przydaje się nie tylko podczas pracy ze sportowcami. Jest często stosowany nie tylko jako leczenie wspomagające przy kontuzjach, ale także jako metoda zapobiegania urazom. Na tym szkoleniu nauczymy się, jak prawidłowo umieszczać plaster na ciele, aby skutecznie pełnić swoją funkcję, czyli oddzielić mięśnie od powięzi, aby zrobić miejsce na krążące w organizmie płyny. Główną zaletą tego szkolenia jest również jego niska cena i krótki czas trwania.

Co się wydarzy podczas kursu?

Jakość kursu jest bardzo ważna dla poziomu kwalifikacji kadry. Nie ma to nic wspólnego z uzyskaniem stopnia naukowego. Jeszcze ważniejsze jest to, czy trenerzy potrafią – i chcą – dzielić się swoją wiedzą i opisami przypadków w klasie. Ważną częścią pracy z drugą osobą jest aspekt psychologiczny, podejście do pacjenta i umiejętna rozmowa z nim. Nie żeby niektórzy fizjoterapeuci ją mieli, a inni nie. Empatia i umiejętność rozpoznawania problemów i trosk innych ludzi to coś, czego każdy z nas może się w dużym stopniu nauczyć. Rozmowy kwalifikacyjne z klientami to kluczowa część profesjonalnej pracy trenera personalnego lub fizjoterapeuty. W początkowej rozmowie musimy określić cel przyjścia pacjenta do nas, jego oczekiwania wobec nas – i wobec siebie – oraz co go niepokoi.

Materiał, który otrzymujemy na kursie jest również bardzo ważny w kursie. Nie musi dotyczyć ulotek, długopisów, smyczy czy zeszytów. Zapoznałem się z obszerną bibliografią, czyli opisami konkretnych przypadków, jeśli wolimy, bardziej wartościowymi.

Na kursie fizjoterapeuty powinniśmy nauczyć się rozpoznawać dysfunkcje układu ruchu u potencjalnych pacjentów. Dlatego też powinniśmy ćwiczyć te umiejętności na kursie. Po tym następują propozycje ćwiczeń i całe jednostki szkoleniowe, które możemy pokazać uczniom zgodnie z ich potrzebami.

Decydując się na wybór programu dla fizjoterapeutów należy pamiętać, że samokształcenie zawodu jest wymogiem ustawowym i szkoleniem, i musimy. Dlatego najlepiej wybierać te, które dają nam najwięcej. Byłoby idealnie, gdybyśmy już wiedzieli, co nas interesuje. Wtedy wybór kursu będzie łatwiejszy, a efekt bardziej efektywny w postaci zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznej.