Dom dla seniora jest miejscem, w którym każdego dnia pomocy poszukuje wiele osób w podeszłym wieku. Nie ma się temu co dziwić, gdyż dzięki temu miejscu możliwe będzie lepsze samopoczucie seniora. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dom opieki wybierać jak najstaranniej. Ponadto, należy mieć świadomość tego, od czego zależą koszty związane z pobytem w domu opieki. Warto również wiedzieć, jak długo czeka się na dom opieki. 

Kiedy warto pomyśleć o domu seniora?

Dom spokojnej starości jest miejscem, którym warto zainteresować się w naprawdę wielu okolicznościach. Przede wszystkim, dom seniora może pomóc, jeżeli osoba starsza nie radzi sobie już ze swoją codziennością. Codzienne funkcjonowanie utrudniają zazwyczaj choroby. Nierzadko są to choroby somatyczne, ale czasami mogą być to także schorzenia psychiczne. Osoby starsze nierzadko borykają się z częściowym ograniczeniem funkcji poznawczych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być chociażby demencja lub Alzheimer. Trzeba mieć świadomość tego, że osoba starsza musi wyrazić zgodę na pobyt w domu seniora, o ile oczywiście nie jest ona ubezwłasnowolniona. Niestety, w niektórych przypadkach konieczne jest udanie się do sądu. Orzeczenie sądowe może być pomocne wówczas, gdy osoba starsza potrzebuje pomocy, ale nie chce jej przyjąć. W większości przypadków udaje się jednak uzyskać zgodę osoby starszej na pobyt w domu seniora. Niestety, rozmowa o pobycie w domu spokojnej starości do łatwych nie należy. Rzadko kiedy senior sam wychodzi z inicjatywą pobytu w domu spokojnej starości. Nie da się nie zauważyć, że pierwsza rozmowa na temat pobytu w domu seniora może być wyjątkowo trudna. Na szczęście, z każdą kolejną powinno być łatwiej. Czasami wystarczyć może już jedna rozmowa, ale rzadko kiedy tak się właśnie zdarza. W rozmowie z osobą starszą warto używać rozsądnych argumentów. Dobrze również pozostawić seniorowi możliwość wyboru odpowiedniego domu dla osoby starszej.

Jak wybrać dobry dom seniora i od czego zależą koszty?

Ile się czeka na dom opieki?Jeżeli zależy nam na znalezieniu dobrego domu seniora, musimy wiedzieć, że trzeba zwrócić uwagę na różne kryteria. Na pewno warto przyjrzeć się temu, gdzie znajduje się dom spokojnej starości. Najlepiej będzie, jeżeli będzie on znajdował się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Im bliżej znajduje się nasz dom rodzinny, tym częściej będziemy mogli odwiedzać seniora w domu spokojnej starości. Doskonale byłoby pamiętać także o tym, że najwięcej domów spokojnej starości znajduje się w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Mowa tu zarówno o domach pomocy społecznej, jak i o domach spokojnej starości, które są prywatne. Należy także przyjrzeć się warunkom, które panują wewnątrz domu seniora. Doskonałym rozwiązaniem będą więc odwiedziny w kilku domach seniora i ocena warunków tam panujących. Im lepsze warunki będą panować w domu seniora, tym większe prawdopodobieństwo tego, że znaleźliśmy dobry dom. Ponadto, dobrze jest przyjrzeć się otoczeniu domu spokojnej starości. Dobrze byłoby pamiętać o tym, jak ważne jest to, aby senior miał zapewnioną w domu spokojnej starości jak najbardziej fachową opiekę. Przydatna będzie na pewno opieka pielęgniarska, lekarska oraz rzecz jasna fizjoterapeutyczna. Jeśli decydujemy się na prywatny dom opieki społecznej, musimy przygotować się na koszty. Niestety, są one dość spore. Warto wiedzieć, że emerytura seniora bardzo rzadko pozwala na zaspokojenie miesięcznej raty. W zdecydowanej większości przypadków, domu seniora nie da się opłacić w ten sposób. Na szczęście, emerytura starczy na częściowe pokrycie kosztów pobytu w domu seniora. Nie należy zapominać o tym, że koszty pobytu w prywatnym domu spokojnej starości mogą być naprawdę różne. Najczęściej, koszty te oscylują w granicach 3000 złotych na miesiąc. Niestety, w niektórych przypadkach koszty mogą być jeszcze wyższe. Doskonale byłoby więc zadbać o to, aby koszty pobytu w domu spokojnej starości pokryło w miarę możliwości kilka osób. Jeśli rodzina jest duża, nie powinno być to bardzo problematyczne. Jeśli nie, należy zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie opłacić prywatny dom spokojnej starości.

Jak szybko można zamieszkać w domu seniora?

Wiele osób zastanawia się nad tym jak szybko można zamieszkać w domu seniora. Na pytanie o to, ile się czeka na dom opieki nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, czy zależy nam na domu prywatnym czy też na domu pomocy społecznej. Prywatne domy opieki charakteryzują się tym, że nierzadko można zamieszkać w nich od razu. Nie oznacza to jednak, że w każdym domu będzie wystarczająca ilość miejsc. Bardzo wiele zależy bowiem od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na pobyt w danym miejscu. Ponadto, należy liczyć się z tym, że dostanie się do prywatnego domu opieki jest zdecydowanie łatwiejsze niż dostanie się do domu pomocy społecznej. Niestety, aby skorzystać z państwowego wsparcia należy spełnić szereg różnych kryteriów. W przeciwnym razie możemy nie otrzymać zgody na pobyt seniora w domu pomocy. Co ważne, prywatne domy seniora posiadają bardzo często dużo lepsze wyposażenie od tych państwowych.