Nad pytaniem, jak wyjść z uzależnienia od Xanaxu zastanawia się bardzo wiele osób. Nie ma się temu co dziwić, gdyż problem ten dotyka wiele osób, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Na szczęście, możliwe jest pokonanie problemu. Będzie to jednak wymagać od uzależnionego wiele cierpliwości oraz samozaparcia. Pokonanie problemu może zająć nawet lata. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe jest jednak prawdopodobieństwo szybkiego powrotu do zdrowia.

Czym jest Xanax?

Xanax stanowi jeden z najpopularniejszych leków na uspokojenie. Należy on do grupy leków określanych mianem benzodiazepin. Receptę na Xanax możemy uzyskać od lekarza psychiatry, ale także od internisty czy lekarza rodzinnego. Tak naprawdę może nam ją przepisać niemal każdy lekarz. Nic więc dziwnego, że korzystanie z tych leków jest tak powszechne. Po Xanax i inne beznodiazepiny sięgają najczęściej osoby borykające się z silnymi zaburzeniami o charakterze lękowym. Nierzadko leki te są zażywane także przez osoby zmagające się z zaburzeniami snu. Mowa tu przede wszystkim o problemach z zaśnięciem. Xanax traktowany jest także jako remedium na ataki paniki. Działanie terapeutyczne leku chory odczuwa już zazwyczaj po piętnastu minutach od jego zażycia. Niestety, leki te wykazują bardzo silny potencjał uzależniający. Zazwyczaj nie zaleca się więc stosowania Xanaxu przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Ryzyko uzależnienia wzrasta z każdym dniem spożywania Xanaxu. Bardzo dużym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo uzależnienia jest również zwiększanie dawek. Jeżeli chcemy uniknąć uzależnienia, należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta oraz lekarza, który przepisał lek. Jeśli zaś podejrzewamy u siebie uzależnienie od Xanaxu, szybko wybierzmy się do doświadczonego w leczeniu uzależnień lekarza.

Jakie są objawy uzależnienia od benzodiazepin?

Objawy uzależnienia są zazwyczaj bardzo charakterystyczne. Jeżeli sięgamy po Xanax każdego dnia od kilkunastu tygodni lub kilkunastu miesięcy, ryzyko uzależnienia jest bardzo wysokie. Bardzo poważnym objawem świadczącym o uzależnieniu jest zwiększająca się tolerancja na substancję aktywną. Jeżeli więc jesteśmy zmuszeni do przyjmowania coraz większych dawek w celu poprawy samopoczucia, prawdopodobieństwo uzależnienia jest duże. Przedłużanie kuracji bez konsultowania z lekarzem czasu jej trwania to również symptom uzależnienia. Na tym jednak nie koniec. O tym, że mamy problem może świadczyć również rozdrażnienie, jeżeli nie mamy dostępu do leku. Jeśli ciągle myślimy tylko o tym, jak zdobyć lek i uspokajamy się tylko wówczas, gdy trzymamy w dłoni receptę, również możemy mieć do czynienia z uzależnieniem. Charakterystycznym objawem uzależnienia jest również pojawienie się tak zwanego zespołu abstynencyjnego. Niestety, może on powodować bardzo przykre objawy. Najbardziej charakterystyczny jest silny lęk, panika, a także drżenie rąk i nóg. Bardzo często pojawia się również płaczliwości i przygnębienie. Objawy te ustępują dopiero po przyjęciu bardzo dużej dawki Xanaxu. Nie należy jednak tego robić. W przypadku problemu związanego z uzależnieniem należy bezzwłocznie udać się po pomoc do doświadczonego lekarza, najlepiej psychiatry.

Na czym polega leczenie uzależnienia od beznodiazepin?

Jeżeli chcemy wyjść z uzależnienia od Xanaxu, musimy przyznać przed sobą, że mamy problem. Dla wielu osób jest to jeden z najtrudniejszych etapów leczenia. Potem należy zastanowić się nad odwiedzinami u specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wizyta u doświadczonego lekarza psychiatry. Wizyta u psychiatry może pomóc w uporządkowaniu problemu. Uzależnienie od Xanaxu bardzo często występuje równocześnie z zaburzeniami lękowymi czy depresją. Na szczęście, możliwa jest skuteczna walka z każdym z tych problemów. Jeżeli uzależnienie od Xanaxu jest silne, konieczny może okazać się detoks w szpitalu. Podczas detoksu, w kontrolowanych warunkach będziemy doświadczać przykrych objawów odstawiennych. Po detoksie powinno być już jednak coraz lepiej. Konieczna okaże się na pewno psychoterapia. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się kontakt z psychoterapeutą uzależnień. Warto poszukać takiego w mieście, w którym mieszkamy. Najlepszym rozwiązaniem będzie przejrzenie opinii o poszczególnych specjalistach. Im większa liczba tych pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się dokonać satysfakcjonującego wyboru. Konieczna może okazać się także psychoedukacja. Dzięki niej bez wątpienia dowiemy się, jak uniknąć ponownego problemu uzależnienia w przyszłości. Przyda się także wsparcie bliskich, w tym rodziny i przyjaciół.