Wykładzina pcv jak wyczyścić? Podłogi PCV stanowią najbardziej popularny rodzaj pokryć podłogowych w różnego rodzaju obiektach. Znajdują się nie tylko w budynkach instytucji państwowych, ale również obiektach użyteczności publicznej czy placówkach medycznych. Dostępne są wykładziny PCV o różnych właściwościach, grubościach, jak i kolorystyce. Niezależnie jednak od ich rodzaju, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację, aby jak najdłużej cieszyć się ich dobrym stanem i pięknym wyglądem.

Czym jest wykładzina PCV?

Wykładzina pcv jak wyczyścić?
Wykładzina pcv jak wyczyścić?

PCV (Poli(chlorek winylu)) to tworzywo syntetyczne, które powstaje w wyniku polimeryzacji monomeru- chlorku winylu. Wykorzystywane jest między innymi do produkcji wykładzin podłogowych, które cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną, jak i odpornością na działanie preparatów myjących. W związku z tym do czyszczenia podłóg można używać środków kwasowych, jak i zasadowych, dzięki czemu można pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń. Zaleca się jednak, aby przed pierwszym myciem, użyć testu spinacza. Dzięki temu można uchronić się przed uszkodzeniami, jakie silne środki chemiczne mogą wywołać na wrażliwszym linoleum.

Jak wykonać test spinacza? To bardzo proste. W tym celu należy rozprostować drucik spinacza i nagrzać jedną jego końcówkę, np. zapalniczką (przez ok. 5 sekund). Następnie należy przyłożyć ją do testowanej powierzchni, najlepiej w niewidocznym miejscu przez czas nie dłuższy niż 3 sekundy. Po tym czasie należy ostrożnie wyjąć spinacz, obserwując efekt wypalenia. W przypadku PVC oraz winylu występuje dziura otoczona kołnierzem (krater). Nie widać natomiast śladów spalenizny, ale można wyczuć jej ostry zapach. W tym samym doświadczeniu linoleum nie topi się, ale powstaje dziura bez wyraźnych granic. Można natomiast zauważyć ślady palenia, jak i wyczuwalny jest intensywny zapach, podobny do palonego drewno lub oleju lnianego.

Jak wygląda czyszczenie podstawowe i zabezpieczanie?

Kraków pranie wykładzin
Kraków pranie wykładzin

Na samym początku należy zacząć od usunięcia większych zabrudzeń. W tym celu należy posadzkę odkurzyć lub dokładnie pozamiatać. W dalszej kolejności należy nałożyć na wykładzinę środek czyszczący, upewniając się w trakcie aplikacji nie zdążył wyschnąć. Aby ułatwić sobie zadanie, może podzielić powierzchnię na mniejsze sekcje. Środek czyszczący należy pozostawić na wykładzinie na około 10 minut. W wielkopowierzchniowych obiektach można użyć do mycia podłogi szorowarki lub maszyny myjącej.

Do krawędzi i kątów, do których maszyna nie dociera można zastosować ręczne pady. W momencie, gdy stara powłoka się rozpuści, należy odkurzyć pozostałości polimera oraz środka czyszczącego, czyniąc to sekcja po sekcji. W dalszej kolejności można neutralizować powierzchnię, używając do tego celu szorowarki, wyłącznie z czystą wodą, pozostawiając wykładzinę do wyschnięcia. Linoleum może schnąć nawet kilka godzin lub całą noc.

Ważne jest to, aby w tym okresie zapewnić prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Po tym etapie można przystąpić do nanoszenia na posadzkę powłoki zabezpieczającej. Najlepiej w tym celu użyć powłoki ochronnej (PVC) oraz specjalnej powłoki ochronnej i pielęgnacyjnej (linoleum). W tym celu należy nanieść na posadzkę niewielką „kałużę” środka, a następnie zamoczyć w niej mopa, by później ostrożnie oraz równomiernie rozprowadzić powłokę. W ten sposób należy nałożyć dwie warstwy preparatu, pamiętając, że starsze warstwy posadzki silnie wchłaniają środek tworzący powłokę. Najlepiej zrobić to upływie około pół godziny, kiedy pierwsza warstwa już wyschnie. Jednak całkowite stwardnienie obu powłok nastąpi dopiero po upływie pełnej doby. Aby dokładnie utwardzić polimer, należy go wypolerować najwcześniej po upływie 24h.

Na czym polega czyszczenie zasadnicze?

Dostępne są dwie metody czyszczenia zasadniczego, w tym: ręczna i mechaniczna. Pierwsza wymaga użycia mopa, wiadra z wodą oraz roztworu 1-3% (którego intensywność dopasowujemy do stopnia zabrudzenia wykładziny) łagodnego środka antypoślizgowego. W drugim przypadku wykorzystujemy szorowarkę, która pracuje metodą jednostopniową. Jej działanie składa się z następujących etapów: aplikacja roztworu 1-3% środka, szorowanie posadzki oraz odsysanie w jednym przejściu roboczym. Metoda nie wymaga dodatkowego wycierania ani nawet osuszania, dzięki czemu powierzchnia bezpośrednio po myciu nadaje się do użytku. Aby pozbyć się drobnych uszkodzeń, które powstają np. w wyniku zadrapania czy uderzania obcasami, wystarczy zastosować specyfik czyszcząco-regenerujący. W tym celu należy spryskać zabrudzone lub uszkodzone miejsce, a później wypolerować z użyciem polerki lub szorowarki, która wyposażone jest w białe, delikatne szczotki walcowe albo żółte pady walcowe.

Podsumowując, aby utrzymać podłogę PCV w dobrym stanie, należy stosować odpowiednie zabiegi konserwujące oraz gruntownie ją czyścić. Właściwa pielęgnacja, która opiera się na profesjonalnych środkach czyszczących, jak i specjalnych narzędziach lub maszynach, pozwala wydłużyć żywotność wykładziny. Równie ważna jest regularność omówionych procesów, jak i ich dokładność.