Zdrowy styl życia to jeden z najważniejszych trendów w ostatnim czasie. Bardzo duża liczba osób zmienia swoje nawyki żywieniowe oraz podejmuje jak najczęściej szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Z tym zjawiskiem wiąże się także coraz większa popularność trenerów personalnych. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kim dokładnie jest trener personalny oraz doradzamy, czym należy kierować się przy jego wyborze. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto w najbliższym czasie chciałby skorzystać z usług takiej osoby. 

Trener personalny – kto to? 

Wybór trenera personalnego to wbrew pozorom nie jest prosta sprawa. W chwili obecnej na rynku działa tak wielu trenerów personalnych, iż podjęcie prawidłowej decyzji w tym zakresie może przyprawić nas o niemały zawrót głowy. Trener personalny jest osobą, której powierzymy swoje własne ciało oraz zdrowie. Jak się zatem zabrać do wyboru trenera personalnego? Gdzie można szukać takich osób? Odpowiedzi na te pytania poniżej. 

Zawód trenera personalnego nie jest już regulowany. Zmieniła to ustawa o sporcie uchwalona w dniu 25 czerwca 2010 roku oraz ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie wybranych zawodów z dnia 13 czerwca 2013 roku. Osoby, które uzyskały tytuł zawodowy trenera personalnego przed wejściem w życie tych przepisów, oczywiście mają dalej swoje kwalifikacje i mogą się nimi chwalić. W tym momencie jednak tytuły zawodowe takie jak instruktor sportu, trener drugiej, pierwszej bądź mistrzowskiej klasy nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia polskiego prawa. Oznacza to, iż w chwili obecnej każda osoba może uważać się za trenera personalnego. Z tego względu bardzo ciężko jest określić, jakie kompetencje posiada konkretny trener. 

Gdzie można znaleźć trenera personalnego? 

Jak znaleźć trenera personalnego, który pomoże nam w osiągnięciu naszych celów – na przykład zrzucenie zbędnych kilogramów lub zwiększenie masy mięśniowej? Jest to pytanie, które zadaje sobie cała masa osób. Najlepszym sposobem na odszukanie dobrego trenera personalnego z całą pewnością są rekomendacje naszych znajomych. Osoby, które przetestowały już usługi konkretnego trenera personalnego, bez wątpienia najlepiej doradzą nam, czy dana osoba jest godna zaufania, czy też wręcz przeciwnie. Podczas pytania o opinie znajomych warto zapytać się, jakie są ich dokładne wrażenia i odczucia odnośnie współpracy z danym trenerem. Każdy ma oczywiście inne wymagania – jedni wolą, aby trener był surowy i bardzo wymagający, a inni, aby był spokojny i pogodny. Warto zatem pamiętać o tym, iż to, że dany trener nie przypadł do gustu danej osobie, nie jest równoznaczne z tym, że nie przypadnie do gustu nam. 

Kolejnym pomysłem na odszukanie dobrego trenera personalnego jest wizyta w pobliskiej siłowni/klubie fitness, na której ćwiczymy. Jeśli wybierzemy takie rozwiązanie, to na początek warto dokładnie sprawdzić, w jaki sposób pracują na siłowni poszczególni trenerzy. Dzięki takiej obserwacji zyskamy całkiem sporo informacji na temat konkretnych trenerów. Poznamy ich metody, sposób pracy oraz poziom zaangażowania w prowadzone treningi. Jeśli zaobserwujemy jakiegoś trenera godnego zaufania, to warto do niego podejść i zapytać o możliwość konsultacji. Inną opcją jest pytanie na recepcji danej siłowni, jako trener personalny jest najlepszy. Niekiedy rekomendacje ze strony recepcjonisty mogą nie oddawać stanu faktycznego. 

Trener personalny z wyszukiwarki – dobry pomysł? 

Następnym rozwiązaniem jest poszukanie trenera personalnego za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. W tym celu można wpisać frazę “trener personalny [nazwa miasta]” . W takiej sytuacji naszym oczom z pewnością ukaże się cała masa rozmaitych stron prowadzonych przez trenerów personalnych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż dobrze wypozycjonowana strona przez trenera personalnego nie świadczy wcale o wysokiej jakości świadczonych przez niego usług. 

Portale społecznościowe 

Kolejny sposób na znalezienie trenera personalnego to przegląd portali społecznościowych takich jak Instagram, Facebook czy Twitter. Na tego typu stronach działają tysiące trenerek i trenerów personalnych. Ich profile zazwyczaj są prowadzone w sposób bardzo profesjonalny – można znaleźć tam zdjęcia oraz przykładowe filmy instruktażowe poszczególnych ćwiczeń. Przed umówieniem się z konkretnym trenerem na trening, warto dokładnie sprawdzić, jakie treści zamieszcza na swoim profilu. 

Jak wybrać trenera personalnego? Kilka porad 

Przed wybraniem jakiegokolwiek trenera personalnego, na samym początku należy umówić się z nim na wstępną konsultację. Stanowczo odradzamy podejmowanie długoterminowej współpracy z kimś, z kim nie odbyliśmy jeszcze ani jednego treningu. Przed spotkaniem trzeba się również zastanowić, jakie są nasze oczekiwanie wobec trenera. Szukamy wsparcia, nauki wykonywania poszczególnych ćwiczeń czy może jeszcze czegoś innego? Zależy nam na regularnych, czy okazjonalnych spotkaniach? Chcemy mieć plan dietetyczny, czy wręcz przeciwnie? Wszystkie te pytania trzeba sobie zadać zawczasu, ponieważ są niezwykle istotne.