Klimatolodzy i ekolodzy ostrzegają, że od kilku lat, że świat stoi na skraju ekologicznej katastrofy , której widocznym przejawem są zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe. Mroźne i śnieżne dni w zimie są coraz rzadsze, natomiast lato zaskakuje nas niespodziewanymi warunkami atmosferycznymi: wielodniowe upały lub ulewy i burze. Wielkie straty materialne w konstrukcji budynków, jakie powodują huragany, tornada, powodzie spowodowały, że branża budowlana musiała zareagować na zmiany klimatyczne. Częściej do budowy wykorzystywane są materiały, które zabezpieczają budynki przed wilgocią i gwałtownymi wiatrami.
Gwałtowne zjawiska atmosferyczne
Od kilku lat jest obserwowane przez meteorologów nasilenie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które skutkują poważnymi stratami materialnymi. Gradobicia, burze, tornada, powodzie powodują uszkodzenia domów, garaży i budynków gospodarczych. Najgroźniejsze są nawałnice z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem. Domy jednorodzinne narażone są na wymienione zjawiska, a ich mieszkańcy na życiowy dramat. Porywisty wiatr najbardziej szkodzi dachom – uszkadza połacie dachowe i rynny. Odbudowa trwa wiele tygodni i jest niezwykle kosztowna. Odszkodowania to za mało, aby pokryć straty. Ludzie od branży budowlanej oczekują, że nowo powstające budynki będą wykonane z materiałów odpornych na trudne warunki pogodowe. Jest społeczne oczekiwanie, aby budowa domu była prowadzona z najnowocześniejszych materiałów budowlanych.
Odpowiedni dach
Dla bezpieczeństwa domu niezbędna jest odpowiednia konstrukcja dachu, o której trzeba pomyśleć już na etapie budowy domu. Przed podmuchem wiatru najlepiej zabezpieczają płaskie dachy. Śnieg jest coraz rzadszy, więc nie ma większych problemów z odśnieżaniem takiego dachu. W przypadku silnych podmuchów wiatru dobrym pomysłem jest montaż dachu konstrukcji kopertowej, które z reguły świetnie radzą sobie z wiatrem wiejącym z dowolnego kierunku. W starciu z silnym wiatrem gorzej radzą sobie dachy wielospadowe o nieregularnych kształtach.
Rynny o zwiększonej przepustowości
Formą ochrony przed ulewnymi deszczami jest odpowiednie orynnowanie. Już na etapie budowy domu, warto pomyśleć o rynnach o większej przepustowości i o wzmocniony. Ciężkie rynny stalowe wracają do łask producentów. Z obfitymi opadami dobrze poradzą sobie także rynny i rury spustowe o przekroju kwadratowym, ponieważ mają wyższą przepustowość. Dobrym wyborem jest rynna, której krawędź została wywinięta do wewnątrz. Zapobiega ona przelewaniu się nadmiaru wody podczas intensywnych opadów i chroni elewację budynku przed zalaniem.
Dobra izolacja domu
Już na etapie budowy domu trzeba zadbać o właściwą izolację. Dobrze dobrany materiał izolacyjny to pewność komfortu mieszkania przez cały rok. Izolacja termiczna przegród zewnętrznych umożliwi optymalne dogrzanie pomieszczeń w sezonie zimowym I uchroni je przed przegrzaniem latem. Murowany dom jednorodzinny można zaizolować wełną mineralną lub styropianem. Dobrym pomysłem jest, aby w trakcie budowy domu położyć izolację ze styropianu grafitowego, który ogranicza nagrzewanie się ścian latem i zapewnia przyjemne ciepło w domu w okresie jesienno-zimowym. Nowoczesne systemy izolacji w połączeniu z masywną konstrukcją ścian gromadzą ciepło podczas upalnych dni i oddają je podczas chłodniejszych dni.
Ochrona przed wilgocią
Wysoka wilgotność powietrza i wyższe temperatury, to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Wilgoć jest niebezpieczna dla elementów drewnianych i metalowych. Na szczęście już przy budowie domu można zapobiec jej powstawaniu, zwracając uwagę na tak ważny element, jakim jest więźba dachowa. Elementy na więźbę powinny być wykonane z dobrej jakości, wysuszonego drewna. Zaleca się dodatkowe zabezpieczenie (np. metodą głębokiej impregnacji) przed wilgocią oraz szkodnikami. Na rynku dostępne są kleje, tynki i zaprawy do wykończenia wnętrz, które przepuszczają wilgoć, zapewniając lepszą cyrkulację wilgoci i zdrowszy mikroklimat w pomieszczeniach. Warto wybierać farby cechujące się wysoką zdolnością przepuszczania i akumulacji pary wodnej. Praktycznie eliminują możliwość powstania wilgoci, grzybów i pleśni.
Postawić na zieleń
Włodarze miast betonują przestrzeń miejską, wycinają drzewa pod „inwestycje” i przyczyniają się do wzrostu temperatury w miastach. Eksperci budowlani ostrzegają, że betonowanie miast to krok do katastrofy, ponieważ tylko zieleń, czyli powierzchnia biologicznie aktywna może schłodzić otoczenie. Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o zielonym dachu lub ścianie. Przydomowy ogródek i zieleń na tarasie poprawiają mikroklimat i schładzają powietrze.
Zmiany klimatu stawiają budownictwo w trudnej sytuacji. Eksperci budowlani zachęcają montowania fotowoltaiki i malowania elewacji na pastelowe kolory oraz do stosowania materiałów wykończeniowych, których cechą jest przeciwdziałanie wilgoci. Jednak najważniejsze w ochronie przed niekorzystnymi zmianami klimatu jest sadzenie drzew na posesji, ponieważ zieleń gromadzi wodę deszczową, obniża temperaturę otoczenia i poziom hałasu.