Podczas budowy domu wcześniej lub później padnie pytanie: Czym pokryć dach? Zdecydowana większość osób wybiera blachę trapezową i tu nasuwa się kolejna myśl: jaką blachę wybrać, jaka będzie najlepsza? Wszystko zależy od tego jaka powierzchnia będzie pokrywana.Poniżej przedstawiamy charakterystykę oraz zastosowanie różnego rodzaju blach trapezowych.

Rodzaje blach trapezowych

Na rynku dostępne mamy następujące rodzaje:

  • ocynkowane – blacha zabezpieczona jest przed korozją w procesie cynkowania ogniowego. W tym rodzaju mamy możliwość pomalowania farbą do metalu
  • z powłoką poliestrową – zwykle jest już wcześniej wykończona powłoką cynkową. Blacha powlekana poliestrem najczęściej stosowana jest w budownictwie mieszkalnym
  • alucynkowe – blacha pokryta jest stopem aluminium i cynku z niewielkim dodatkiem krzemu. Charakteryzuje się długotrwałą odpornością na korozje. Ma lepsze właściwości niż blacha trapezowa ocynkowana.

Blachy trapezowe charakteryzuje się także pod względem wysokości profilu trapezowego. Wyróżniamy następujące profile:

  • blacha trapezowa T-6 (profil 6 mm)
  • blacha trapezowa T-7 (profil 7 mm) stosowana najczęściej jako blacha podbitkowa
  • blacha trapezowa T-8 (profil 8 mm) jedne z najpopularniejszych. Blachy tego profilu wykorzystuje się do mniejszych pokryć dachowych dla mniejszych i wielkopowierzchniowych obiektów np. wiaty garażowe, garaże, altany, hale
  • blacha trapezowa T-14 (profil 14 mm) równie popularna jest blacha z profilem 14 mm. Stosuje się ją na elewacje, bramy lub podbitkę dachową
  • blacha trapezowa T-18 (profil 18 mm) zaleca się je do dachów o kącie nachylenia nie mniejszym niż 9 stopni
  • blacha trapezowa T-20 (profil 20 mm)
  • blacha trapezowa T-35 (profil 35 mm) jest to zamiennik dla blachy T-55 o nieco niższym profilu. Tę blachę wykorzystuje się głównie na dachach o dużej rozpiętości. Głównie w obiektach usługowych, przemysłowych a także handlowych
  • blacha trapezowa T-45 (profil 45 mm)
  • blacha trapezowa T-55 (profil 55 mm) jest to sztywna blacha. Wykorzystuje się ją na dachach o bardzo dużej rozpiętości szczególnie przy budowie obiektów przemysłowych, handlowych czy usługowych. Jest to sztywna blacha o dużej wytrzymałości

Możemy wyróżnić rodzaje blach również pod względem ich wielkości, producenci blach trapezowych dają klientom ogromny wybór pod tym względem. Blachy te dostępne są w szerokościach od 50 cm do 160 cm, a długość blachy trapezowej aluminiowej może mieć maksymalnie 7 m w przypadku stali to nawet 12 m.

Blacha trapezowa a wielkość powierzchni

Ponieważ blacha trapezowa jest lekka bardzo dobrze sprawdzi się także przy dużych najlepiej prostych powierzchniach. Do średniej wielkości budynków zalecana jest blacha z profilem do 35 mm wysokości. Wyższe profile, od 80 do 200 mm, mają zastosowanie w budynkach o dużych konstrukcjach dachowych. Mowa o budynkach takich jak: hale magazynowe lub produkcyjne, galerie handlowe czy domy wielorodzinne.

Cechy blachy trapezowej

Blacha trapezowa na dach po pierwsze jest ekonomicznym materiałem, szczególnie kiedy mamy do pokrycia większe powierzchnie cena blachy trapezowej może odgrywać decydującą rolę. Po drugie jest odporna na korozje, więc będzie służyła długie lata. Po trzecie jest lekka 1 m² blachy trapezowej o grubości rdzenia 0,5 mm waży zaledwie 5 kg także świetnie sprawdzi się zarówno na pokrycie mniejszych jak i większych dachów.

Nie wymaga skomplikowanego montażu. Mówią o cechach blachy trapezowej należy poruszyć fakt, iż jest ona “głośna”. Hałaśliwość blachy może być uciążliwa, co należy uwzględnić na etapie projektowania budynku. Ten efekt do pewnego stopnia może ograniczyć ocieplenie wykonane z wełny mineralnej, która dobrze tłumi hałas.

Jaka blacha na jaki dach

Wybór odpowiedniej blachy na ogromne znaczenie. Dla średniej wielkości powierzchni budynków mieszkalnych rekomendowana jest blacha trapezowa powlekana poliestrem z profilem T-35. Im większa powierzchnia należy zastosować blachę o większym profilu. Blacha ta sprawdzi się przy dachu o większym nachyleniu. Możemy także w tym przypadku stosować wymiennie profil T-55.
Jeśli zdecydujesz się na pokrycie altany bądź garaży w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest blacha trapezowa T-18.

Cena blachy o różnych profilach

Producenci blachy trapezowej dają klientom duży wybór produktów zaczynając od jej wielkości poprzez wysokość profili, grubość a także rodzaj pokrycia blachy. Poniżej przedstawiamy ceny według wysokości profilu.

Najtaniej przedstawia się blacha T-8, koszt pokrycia m2 rozpoczyna się już od 20 zł. Pokrycie profilem T-12 oraz T-18 to średni koszt 30 zł. W podobnej kwocie pokryjemy dach profilem T-35.

Dokładne ceny uzależnione są od rodzaju powłoki, materiału a nawet koloru.

Wszystkie powyższe cechy doskonale pokazują dlaczego blacha trapezowa stała się tak popularnym pokryciem dachowym. Młodsza siostra blachy falistej zdobyła serca Polaków i nic w tym dziwnego. Jest materiałem, którym w łatwy i szybki sposób można pokryć nawet bardzo duże powierzchnie. Korzystna cena jest ogromnym atutem. Producenci dają duży wybór zarówno w wielkości jak i kolorach, najbardziej popularna jest brązowa blacha trapezowa. Przy wyborze kieruj się naszymi wskazówkami a na pewno wybierzesz blachę idealną dla Ciebie.