Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania: pewnie niejednokrotnie słyszałeś o różnych systemach zabezpieczeń stosowanych do ochrony zarówno obiektów publicznych, jak i prywatnych posesji, ale czy wiesz coś na temat bariery mikrofalowej? Bariera mikrofalowa jest rodzajem systemu zabezpieczeń stosowanym w zewnętrznej ochronie obwodowej. Jej podstawowym celem jest wykrywanie wszelkich nieproszonych gości, którzy mogliby pojawić się na terenie chronionego obiektu.

Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania
Bariera mikrofalowa budowa i zasada działania

Urządzenie to charakteryzuje się tym, że tworzy specjalną wiązkę elektromagnetyczną przy użyciu mikrofali o bardzo wysokiej częstotliwości. Jak dokładnie działa bariera mikrofalowa i z czego jest zbudowana? Przekonasz się o tym czytając poniższy artykuł.

Budowa

Główne elementy konstrukcyjne bariery mikrofalowej to nadajnik i odbiornik. Mogą być one także czasami znane użytkownikom pod innymi nazwami, a mianowicie transmitery i receivery, Inny równie istotnym elementem jest sprzęt do programowania i analizy odczytywanych sygnałów. Wszystkie dostępne na rynku urządzenia są skonstruowane dosyć podobnie, dlatego przy zakupie takiego sprzętu warto zwracać uwagę na to, aby pochodził od odpowiedniego producenta. Mamy bowiem wtedy pewność, że urządzenie będzie dobre jakościowo, a jego działanie będzie na naprawdę wysokim poziomie. O czym jeszcze warto wiedzieć? Otóż nadajnik i odbiornik muszą być ze sobą odpowiednio skorelowane. Należy zadbać o to, aby urządzenia te znajdowały się w odpowiedniej odległości od siebie. Dystans nie powinien przekraczać wartości wskazanych przez producentów, w innym przypadku sprzęt może nie działać prawidłowo. Najbardziej zaawansowane technicznie bariery mogą być ustawione w odległości maksymalnie 200 metrów.

Zastosowanie barier mikrofalowych

Bariery mikrofalowe stosowane są zarówno do ochrony wielkopowierzchniowych obiektów publicznych, jak i do zabezpieczenia posesji prywatnych, a czasem nawet do ochrony rusztowań, korytarzy i tuneli. Najczęściej można usłyszeć o jej zastosowaniu na terenach więzieni, gdzie jest istotna nie tylko ze względu na to, aby nikt nie dostał się na teren obiektu, ale także by go nie opuścił. Bardzo często stosowana jest także do ochrony fabryk, rafinerii, elektrowni, a niekiedy używana jest, aby chronić galerie handlowe i galerie sztuki. Być może słyszałeś także o zastosowaniu tego rodzaju bariery na lotniskach. Jest ona tam bowiem stosowa, ale nie w celach ochronnych. Na lotniskach ten rodzaj barier pozwala wykrywać ruchy samolotów oraz nadzorować i pozyskiwać informacje na temat ruchu na terenie obiektu. Stosuje się je głównie w sytuacji gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne zakłócające widoczność, np. mgła lub obfity deszcz. Działania takie pomagają w uniknięciu niepotrzebnych kolizji. Bariery mikrofalowe są także coraz częściej wykorzystywane do ochrony prywatnych posesji, jednak modele przeznaczone do tego typu działań są mniej zaawansowane technicznie niż te, które mają chronić np. więzienie lub sprzęt wojskowy.

Zasady działania

Zasada działania bariery mikrofalowej jest bardzo prosta. Pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem wytwarzana jest wiązka elektromagnetyczna o wysokiej częstotliwości, która tworzy niewidzialną i czułą strefę ochronną. Ponieważ jest ona niewidoczna dla potencjalnego włamywacza nie wie on, że podejmując próbę wtargnięcia na teren obiektu może uruchomić sygnał alarmowy, przez co nie podejmie się próby rozbrojenia alarmu – co w przypadku bariery mikrofalowej jest praktycznie niemożliwe. W momencie kiedy odbiornik otrzyma sygnał o zaburzeniach sygnału od razu zaczyna je analizować. Kiedy uzna, że zakłócenia spowodowane zostały przez intruza wówczas uruchomiony zostaje alarm, który może być przekazywany zarówno drogą analogową jak i cyfrową.

Inteligentny system

Bariera mikrofalowa to bardzo inteligentny system zabezpieczania obiektów. Odbiornik dokładnie analizuje sygnał, który odebrał od nadajnika i w razie zakłóceń stara się ustalić co może być jego przyczyną. Urządzenie jest w stanie wychwycić czy utrudnienia w nadawanym sygnale nie są spowodowane np. przez zmienne warunki atmosferyczne lub przez rosnące w pobliżu rośliny. Dodatkowo system bariery mikrofalowej jest w stanie odróżnić masę małego zwierzęcia np. myszy,  szczura, kota czy psa od masy dorosłego człowieka. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu cyfrowych algorytmów przetwarzania sygnałów. Ponadto tego rodzaju zabezpieczenia są w stanie rozpoznać sygnał alarmowy i odróżnić go od innych rodzajów sygnału. Wszystkie te właściwości sprawiają, że alarm nie uruchomi się bez wyraźnej przyczyny.

Bardzo ważną cechą bariery mikrofalowej jest to, że urządzenie potrafi wykryć wszelkie próby ingerencji mające prowadzić do oszukania systemu. Alarm zostaje uruchomiony automatycznie, gdy tylko wykryte zostaną takie czynności jak: zaślepienie czujki, przestawienie urządzenia, otwieranie obudowy czy też próba zniszczenia któregoś z elementów. Przez to bardzo trudne, a wręcz praktycznie niemożliwe, jest ominięcie takiego systemu ochronnego i dostanie się na teren strzeżonego obiektu.