Coraz częściej, szczególnie w okresie wiosennym, do poradni podologicznych zgłaszają się pacjenci z bolącym odciskiem na małym palcu stopy. Skąd on się tam wziął i czemu tak boli?

Odcisk – co to jest?

Odcisk często mylony jest przez pacjentów z pęcherzem. Czym się więc różnią? Odcisk jest tworem naszego naskórka w którym powstaje patologia i jego złuszczające się komórki zaczynają tworzyć coś na kształt igły, która w najgłębszej swojej części ma tak zwany rdzeń. Właśnie to przez rdzeń odciski dają symptomy bólowe, które doskwierają pacjentom w trakcie chodzenia, czy też noszenia obuwia. Pęcherz zaś to oddzielony od skóry właściwej naskórek, pomiędzy którymi zbiera się płyn surowiczy. Odciski tak jak i pęcherze powstają w trakcie urazu mechanicznego np. ucisku buta. Odcisk nie powstaje zaś tak szybko jak pęcherz, do jego powstania potrzebny jest wielokrotny ucisk danego miejsca. Odciski najczęściej znajdują się na podeszwie stopy na palcach, bądź pięcie.

Polecamy uwadze:

Odcisk – diagnoza

Ważne jest aby z odciskiem udać się do podologa, który przeprowadzi badanie stóp. Podczas takiego badania, możemy wykonać również badanie podoskopowe, czyli komputerowy obraz stóp. Dzięki niemu podolog jest w stanie ocenić wady stóp, wady chodu, dobrać odpowiednie wkładki i wdrożyć odpowiednie leczenie. Podolog oceni obraz naszego odcisku, jego głębokość i szerokość, rozpisze plan leczenia, doradzi pielęgnację oraz profilaktykę stóp.

Odcisk – leczenie

Leczenie odcisków nie jest wcale tak trudne jak się wydaje. W aptece można znaleźć dużą ilość produktów przeznaczonych do leczenia odcisków. Większość preparatów dostępnych na rynku ze skierowaniem na leczenie odcisków, dobrze sprawdza się również przy leczeniu modzeli. Preparaty apteczne do stosowania domowego zawierają:

  • kwas salicylowy, który działa złuszczająco na bolesną zmianę. Możemy go spotkać w postaci płynu, kremu bądź też specjalnych plastrów, które dodatkowo zabezpieczają palec przed następnymi uciskami w tym miejscu. Produktów z kwasem salicylowym nie mogą jednak używać osoby, które są na niego uczulone.
  • kwas mlekowy, działający złuszczająco i zmiękczająco na odcisk. Często w preparatach łączony z kwasem salicylowym, które razem przynoszą skuteczne efekty. W przypadku preparatu z kwasem mlekowym, warto zwrócić uwagę na uczulenia na laktozę, ponieważ może wywołać nieporządane skutki uboczne.
  • kwas trójchlorooctowy, działający bardzo silnie wyłuszczająco. Stosowanie głównie na brodawki czy kurzajki, jednakże znajduje również zastosowanie w usuwaniu odcisków.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu aptecznego, bądź drogeryjnego warto zasięgnąć porady podologa.
W specjalistycznej poradni podologicznej możemy wykonać zabiegi takie jak:

  • laserowe usuwanie odcisku – zabieg przeprowadzony przez wykwalifikowaną kadrę jest w zupełności bezpieczny i bezbolesny. Lekkie uczucie dyskomfortu może trwać przez kilka dni po zabiegu, jednakże jest to nic w porównaniu z bólem samego odcisku.
  • chirurgiczne usuwanie odcisku – zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego skalpela podologicznego. Mniejsze skalpele nazywane dłutkami poradzą sobie nawet z najmniejszymi odciskami. Podolog dokładnie usuwa za pomocą skalpela i dłutka cały odcisk razem z rdzeniem. Następnie może delikatnie wygładzić skórę okalającą odcisk za pomocą frezarki i założyć opatrunek w celu zniwelowania powikłań.
  • frezarkowe usuwanie odcisku – odcisk można usunąć również za pomocą specjalnego frezu próżniowego, bądź różyczkowego. Podolog delikatnie podważając kawałek po kawałku zrogowaciałego naskórka usuwa w całości rdzeń i tak jak w poprzednim przypadku delikatnie wyrównuje otaczającą skórę frezem to wygładzenia naskórka.

Zabiegi podologiczne nie są bolesne, nie ma się czego bać. Dyskomfort, który możemy odczuwać podczas zabiegu jest znikomy w porównaniu do ciągłego bólu odcisku na małym palcu, który daje się we znaki przy każdym kroku. Podolog doradzi nam również preparaty do stosowania domowego w razie nawrotów oraz do stosowania w profilaktyce odcisku.

Odcisk – profilaktyka

Aby zapobiec powstawaniu w przyszłości odcisków nie tylko na małym palcu, ale również na całości stopy ważna jest profilaktyka. Osoby z tendencją do powstawania takich zmian powinny regularnie udawać się do centrum podologicznego ( minimum 2 razy w roku ), stosować się do rad specjalistów i pielęgnować skórę stóp każdego dnia.

W jaki sposób pielęgnować skórę stóp, aby nie narazić się na ból spowodowany odciskiem?

Wystarczy dwa razy dziennie stosować krem nawilżający do stóp. Krem może być dodatkowo z mocznikiem, jednak warto pamiętać że stężenie powyżej 15% będzie działać złuszczająco, także wybierajmy kremy o stężeniu maksymalnym do 5-10%, lanoliną, alantoiną, olejami roślinnymi, dla osób z problemami nadpotliwości znają się kremy z olejkiem z drzewa herbacianego czy olejkiem miętowym. Ważne jest aby kontrolować stan stóp i w miarę możliwości szybko reagować na powstające zmiany.