Zielona energia, pro ekologia, ochrona środowiska to terminy, które w ostatnich latach odmieniane są przez wszystkie przypadki. Zwolennicy zielonej rewolucji wskazują nam coraz to nowe ścieżki do wprowadzenia stałych zmian. Oszczędne gospodarowanie energią ma wydłużyć istnienie naszej planety w odległej przyszłości a dzisiaj umożliwić nam oddychanie zdrowszym powietrzem. Pomysłów na oszczędność energii w sposób globalny jest wiele, jednym z nich je upowszechnianie zielonej energii. 

Rekuperacja i pompy ciepła

Specjaliści przekonują nas, że bez względu na to jak dobrze zaizolowane mamy budynki to i tak poprzez kanały wentylacyjne ucieka prawie połowa wytwarzanego ciepła. Oznacza to, że jednym z podstawowych działań jakie należy podjąć w celu zmniejszenia zużycia energii jest zadanie zminimalizowania strat ciepła. Jest na to kilka sposobów, a jednym z nich jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Ma to zapewnić utrzymanie wewnątrz energii do tej pory wywiewanego na zewnątrz budynków i ponowne jej wykorzystanie w obiegu zamkniętym, a przynajmniej przy najmniejszych możliwych i tylko niezbędnych stratach. 

Jednym z najefektywniejszych rozwiązań spełniających te warunki jest połączenie pompy ciepła z rekuperatorem. Zestaw tych urządzeń cieplnych może być montowany w istniejących już systemach grzewczych w budynkach funkcjonujących, ale też w nowych obiektach. 

Zalety pompy ciepła i rekuperatora

Jako pierwszą z zalet montażu takiego systemu  można wymienić brak wzajemnego kontaktu przepływających obu strumieni powietrza. Do obiektu dostaje się tylko świeże powietrze, które w zależności od pory roku jest chłodzone lub ogrzewane. Rekuperacja w Krakowie nie powinna jednak funkcjonować jako samodzielna instalacja grzewcza, dopiero po połączeniu jej z już istniejącym systemem, otrzymamy energooszczędny dom i komfortowe warunki użytkowania. Dla stworzenia wydajnego systemu grzewczego połączono rekuperację oraz pompę ciepła. To rozwiązanie zapewnia komfort użytkowania, ale i oszczędności. Może zostać wykorzystywane zimą do ogrzania obiektu a latem do schłodzenia gorącego powietrza. Pompa ciepła może zostać wykorzystana jako źródło chłodu zasilającego chłodnicę w rekuperatorze. W ten sposób otrzymuje się sprawnie działającą klimatyzację a także znaczącą oszczędność, nie trzeba bowiem montować oddzielnego systemu chłodzącego pomieszczenia

Jak dobierać rekuperację i pompy ciepła?

Optymalnym połączeniem obu funkcji jest zakup tych dwóch urządzeń wykonanych przez tego samego producenta. Jednym z lepszych rozwiązań jest rekuperator, którym steruje się już z poziomu pompy ciepła, bez różnicy czy jest to pompa gruntowa czy powietrzna. W ten sposób uzyskuje się najlepsze proporcje ogrzewania do chłodzenia i wentylacji z odzyskiem ciepła a także produkcją c.w.u. To możliwie najbardziej ekologiczny, ekonomiczny i energooszczędny wariant systemu, za sprawą wysokiej sprawności obu funkcji. Warto pamiętać, że rekuperator sterowany z poziomu pompy wykorzystuje naturalny chłód pozyskiwany z głęboko w glebie umieszczonej pompy. 

Warto czy nie warto inwestować w rekuperację i pompy ciepła? 

Unia Europejska większymi lub mniejszymi krokami dąży do jednego celu. Za kilka lat wszystkie obiektu budowane na jej terenie będą musiały posiadać cechy budownictwa energooszczędnego. Pomimo tak restrykcyjnych warunków już teraz kraje przygotowują się do wprowadzenia zmian. Spełnienie obostrzeń budowlanych wyczerpuje właśnie zastosowanie tak proekologicznej instalacji jaką jest połączenie rekuperacji z pompą ciepła, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czy można inaczej?

Jednym z rozwiązań równie skutecznych jest połączenie modułu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła. Moduł musi być kompatybilny z powietrzną pompą ciepła, najlepiej od tego samego producenta. Moduł zapewni w obiekcie wentylację oraz odzysk energii z powietrza wywiewanego. Tego rodzaju sprawny system umożliwia jednoczesne chłodzenie oraz produkcję c.w.u. 

Dla pomp gruntowych już funkcjonujących w ofercie urządzeń grzewczych można znaleźć moduły wentylacyjne umożliwiające budowanie takich instalacji, które odzyskują ciepło z powietrza wywiewanego na zewnątrz obiektów, po to, by zaraz transferować je do kolektora gruntowego. Energooszczędność tego rodzaju instalacji polega na intensyfikacji procesu regeneracji źródła ciepła pochodzącego z gruntu. 

Rekuperacja i pompy ciepła czy pompy ciepła i fotowoltaika?

Rozwój, a raczej akceptacja społeczna modelu pozyskiwania energii z promieni słonecznych, sprawdziła zasadność połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką. Energię elektryczną niezbędną dla sprężarek pompy ciepła pozyskuje się z paneli słonecznych. Poza pierwszą inwestycją w montaż paneli, samą energię uzyskuje się już za darmo. Panelu montowane na dachach, ścianach a nawet wolnostojące można instalować na obiektach bez konieczności uzyskania zgody na budowę (do 50kW). Wszystkie rozwiązania mające na celu obniżenie strat ciepła z każdego rodzaju obiektu jednocześnie obniżają zużycie energii zewnętrznej niezbędnej do ich funkcjonowania.