Botox, czyli toksyna botulinowa typu A, jest białkiem toksyny wytwarzanym przez bakterie Clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego). Oczyszczona toksyna skutecznie zmniejsza wydzielanie acetylocholiny, która prowadzi transmisję nerwowo-mięśniową odpowiadającą za pojawienie się zmarszczek, zwisających powiek i zmniejszenie ogólnego napięcia skóry. Dziś zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą łatwo pozbyć się zmarszczek na twarzy i wyglądać znacznie młodziej. Wstrzyknięcie botoxu to nowoczesna i jedna z najpopularniejszych metod niechirurgicznej korekty.

Jak działa botox – likwidacja zmarszczek?

  Dzięki zastosowaniu botoxu na likwidację zmarszczek można oczekiwać wygładzenia lub redukcji zmarszczek w czasie od 6 tygodni do nawet 6 miesięcy po wykonany zabiegu. Efekty zależą nie tylko od ilości wstrzykniętego botoksu, ale także od lokalizacji i indywidualnych cech danej osoby. Aby poddać się takiej procedurze trzeba wybrać klinikę medycyny estetycznej, w której kosmetolog używa wysokiej klasy botoksu. Iniekcja wykonana przez doświadczonego specjalistę działa tylko na fragmenty mięśni: rozluźnia je, a skóra wygląda bardziej gładko i naturalnie.

Dla kogo jest botox jest wskazany?

  Botox przy likwidacji zmarszczek jest najczęściej stosowanym zabiegiem medycyny estetycznej. Każdego roku świadczonych jest wiele usług przy użyciu toksyny botulinowej, co pozwala zatrzymać procesy starzenia się skóry. Wskazaniami do stosowania botoksu w kosmetologii jest korekcja zmarszczek mimicznych, czyli takich, które mogą wystąpić nawet w młodym wieku z powodu ruchliwości mięśni twarzy w miejscach stałej ich aktywności. Są to obszary wokół oczu, na grzbiecie nosa, na czole to znaczy tam, gdzie mimika działa najbardziej efektywnie. I tutaj zdolność toksyny botulinowej do rozluźnienia mięśni jest bardzo przydatna: produkt jest wstrzykiwany do mięśnia i blokuje kanał transmisyjny impulsów nerwowych. Mięsień przestaje odbierać sygnały, które go kurczą. Skóra nad nim jest wygładzona, a zmarszczki znikają.

Które zmarszczki likwiduje zabieg z użyciem botoxu?

 • Poziome zmarszczki na czole i pionowe zmarszczki między brwiami
 • Bruzdy fałdy-nosowe
 • Zmarszczki w kącikach oczu – kurze łapki
 • Ukośne zmarszczki na bocznych powierzchniach nosa
 • Pionowe zmarszczki nad i pod ustami
 • Bruzdy nosowo-wargowe, pionowe i poziome zmarszczki na szyi
 • Gładkie zmarszczki na powiekach.

Co obejmuje procedura botoxu?

  Dawka toksyny botulinowej jest dobierana indywidualnie i zależy od głębokości zmarszczek i ich liczby. Aby określić miejsce wstrzyknięcia, w salonie kosmetologicznym pacjent jest proszony o marszczenie brwi lub uśmiech, w którym to momencie odpowiedni mięsień jest dobrze wyczuwalny. U niektórych pacjentów (większość mężczyzn i niektórych kobiet) mięsień na czole może być bardzo szeroki, tworząc głęboką i długą bruzdę, co wymaga dodatkowego podania botoxu. Efekt wywierany przez podany preparat staje się wizualnie zauważalny 4-6 dni po zakończeniu zabiegu. Maksymalny efekt terapeutyczny objawia się już pod koniec drugiego tygodnia.

Korzyści z botoxu do likwidacji zmarszczek

  Likwidowanie zmarszczek za pomocą botoxu należy do metod małoinwazyjnych, co w praktyce oznacza, że pacjent nie jest zmuszony dostosować dnia do zabiegu, aby specjalnie przygotować się lub przejść przez okres rekonwalescencji. Przez kilka godzin należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, masażu twarzy i ćwiczeń fizycznych. U wyjątkowo wrażliwych osób przed rozpoczęciem zabiegu w niektórych obszarach konieczne jest zastosowanie kremu znieczulającego. Nie ma jednak potrzeby obawiania się bólu. Zastrzyki z botoksu nie należą do procedur, które powodują silny ból.

Wiele czynników negatywnie wpływa na stan skóry wokół oczu:

 • Długa praca przy komputerze
 • Pozostawanie w atmosferze stresu, braku snu
 • Suche powietrze, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe.

  Niezwykle trudno jest dbać o skórę oczu, ponieważ  jest bardzo cienka i delikatna. Dzięki procedurze wprowadzania botoksu można odzyskać młodą skórę na twarzy. Zmarszczki mimiczne wokół oczu są wygładzone, górna powieka unosi się.

Kosmetolodzy używają botoxu do modelowania ust, co pozwala osiągnąć następujące wyniki:

 • Podniesienie obniżonych kącików ust
 • Dopasowanie kształtu dolnej i górnej wargi
 • Wizualne zwiększenie objętość ust
 • Gładkie fałdy nosowo-wargowe.

Mechanizm działania botoxu

  Jest to związane z przedłużoną blokadą przekazywania impulsów z zakończeń nerwowych do włókien mięśniowych, co prowadzi do trwałego miejscowego rozluźnienia mięśni twarzy, a w rezultacie zaniku lub zmniejszenia zmarszczek na twarzy.

 • Małe zmarszczki na twarzy znikają w 100% przypadków
 • Głębokie zmarszczki i fałdy na twarzy – w 70% przypadków.

  Zastrzyki z toksyny botulinowej w celu wyeliminowania zmarszczek na twarzy to procedura, którą mogą wykonać tylko kosmetolodzy ze specjalnym przeszkoleniem i doświadczeniem w wykonywaniu takich iniekcji. Decyzja o możliwości zastosowania zabiegu dla konkretnej osoby podejmowana jest podczas konsultacji specjalistycznej. Wyrazy twarzy po zastosowaniu botoxu, stają się bardziej spokojne i kontrolowane. Twarz nie zamienia się w maskę, nie traci wyrazistości.