Wszystko, co musimy wiedzieć o pożyczkach dla firm – prowadzimy własną firmę i wiemy więc doskonale, jak ważne jest pozyskiwanie pieniędzy na cokolwiek w jej obrębie. Często zdarza się tak, że budżet, jakim dysponujemy oraz zarobki, które co miesiąc pozyskujemy nie wystarczają na realizację wszystkich naszych planów, które – bądź co bądź – mają na celu właśnie . Co wtedy robić, żeby mimo wszystko je spełnić? Doskonałą odpowiedzią na nasze problemy mogą być pożyczki dla firm oferowane przez większość banków, a umożliwiające szybkie pozyskanie gotówki. Ale czy są one tak idealne? Kiedy można je pozyskać i na co mogą zostać przeznaczone środki pozyskane za ich pośrednictwem, a wreszcie – czym różnią się owe pożyczki od kredytu? O tym wszystkim zamierzamy powiedzieć w naszym artykule.

Kredyt a pożyczka

Wszystko, co musimy wiedzieć o pożyczkach dla firm
Wszystko, co musimy wiedzieć o pożyczkach dla firm

Bardzo często ludzie mylą pożyczki dla firm z kredytami – tymczasem jednak obie te rzeczy są zupełnie inne zarówno w kwestii działania, jak i tego, co mogą sfinansować. Pożyczki dla firm można pozyskać i przeznaczyć na absolutnie dowolny cel – to właśnie to jest ich główną zaletą, która przyciąga do nich rzesze biznesmenów. Pożyczki opiewają zazwyczaj na nieco mniejszą kwotę, niż kredyty (zwłaszcza te inwestycyjne), a dodatkowe środki finansowe pozyskane za ich sprawą trzeba oddać (oczywiście z należytą prowizją) maksymalnie w przeciągu siedmiu lat). Tym, co jest fajne w pożyczkach jest to, że decyzja w sprawie ich przyznania podejmowana jest zazwyczaj w przeciągu kilkunastu minut.

W przypadku pożyczki dla firm  jesteśmy w stanie uzyskać maksymalnie 200 tysięcy dofinansowania na dowolny prowadzony przez nas projekt – jest to standardowa maksymalna wartość, jednak w przypadku różnych banków może się ona nieco różnić. Warto wspomnieć, że kwota, jaką my pozyskamy zależna jest w pełni od naszej indywidualnej sytuacji – podobnie, jak w przypadku kredytów, banko patrzy tutaj na naszą wiarygodność i na to, czy będziemy w stanie spłacić (na czas) pożyczane pieniądze.

Na czym polega pozyskiwanie pożyczki?

W dzisiejszych czasach proces pozyskiwania pożyczki dla firm został zredukowany do absolutnego minimum. Prowadząc własną działalność gospodarczą i chcąc pozyskać środki, które miałyby nam w tym pomóc nie musimy przedkładać mnóstwa papierków, dokumentacji, udowadniać komukolwiek, że będziemy spłacić zaciągnięty dług. Wystarczy odwiedzić placówkę banku i razem z jej pracownikami złożyć odpowiedni wniosek. Wypełniając podstawowe dane, przede wszystkim na temat ilości potrzebnych nam pieniędzy oraz tempa, w jakim zamierzamy je spłacać, informujemy bank na temat naszej oferty względem tejże pożyczki – on z kolei, zaledwie po kilkunastu minutach od złożenia wniosku, ustosunkowuje się do niego i udziela nam pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi.

Żyjemy w XXI wieku, w którym Internet stał się bardzo istotną częścią naszego życia. Wizyta w placówce banku celem pozyskania pożyczki nie jest już wymagana – wystarczy odwiedzić odpowiednią stronę, wypełnić wniosek online i uzyskać gotówkę za pośrednictwem przelewu internetowego (w przypadku decyzji pozytywnej). Nie musimy opuszczać siedziby naszej firmy, ani też chociażby naszego biurka – docenią to osoby zapracowane, które nie mogą pozwolić sobie na stratę czasu przy czekaniu w iście kilometrowych kolejkach.

Pożyczka na start firmy?

Nie tylko firmy, które istnieją już na rynku przez długi czas mogą liczyć na pozyskanie pożyczki dla firm – również te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w świecie biznesu mogą na to liczyć. Banki przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich tych, którzy działają na rynku nie dłużej niż 12 miesięcy, dając im możliwość uzyskania szybkich pieniędzy właśnie na start. Jest to przydatne zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie pierwsze miesiące prowadzenia firmy są zazwyczaj najcięższe pod względem finansowym.

Pożyczki dla nowych firm nieco różnią się od tych przeznaczonych dla działających na rynku już od dłuższego czasu przedsiębiorstw. Przede wszystkim opiewają na znacznie mniejszą kwotę (zazwyczaj nieprzekraczającą 30 tysięcy) – jest to zresztą logiczne, bo nowe firmy nie posiadają żadnej wiarygodności względem banku. Ciekawostką jest jednak możliwość zawieszenia spłat, którą docenią firmy działające w charakterze sezonowym.

Podsumowanie

Jeżeli nasza firma rozwija się (albo dopiero rozpoczyna swoją działalność), jednak po części hamuje to brak dostępnych pieniędzy, doskonałą opcją dla nas może być pożyczka dla firm. Pozwala ona natychmiast pozyskać budżet, który będzie można przeznaczyć na absolutnie dowolny cel – bank w to nie wnika i nie kontroluje tego. Niesie to ze sobą jeden plus: pozwala nam zdobyć pieniądze, które natychmiast możemy przeznaczyć na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Ten z kolei zapewni nam większe zarobki, a w konsekwencji również możliwość szybszego zarabiania pieniędzy. W rezultacie, pożyczka jest w stanie zapewnić nam nie tylko realizację naszych bezpośrednich celów, ale i możliwość podniesienia miesięcznych zarobków. Te możemy spożytkować również na szybszą jej spłatę.