Lato to czas, gdy nasze stopy szczególnie narażone są na powstawanie bolesnych i nieestetycznych otarć. Zdarzać się one mogą jednak także wiosną, jesienią i zimą. Na szczęście są sposoby na to, by im zapobiegać. Co zrobić, żeby buty nie obcierały?
Buty powinny być idealnie dopasowane
Podstawową przyczyną obcierających butów jest po prostu niewłaściwy rozmiar. Wbrew powszechnej opinii nie tylko za małe buty są w stanie powodować otarcia i dyskomfort. Za duże buty również mogą stanowić problem.
Za małe buty
Jeśli buty, które wybierzemy będą za małe, już po kilku godzinach ich noszenia czeka nas przykra niespodzianka. Napierający materiał obuwia prędzej czy później sforsuje delikatną barierę jaką stanowi nasza skóra. Stanie się to tym szybciej, że ściśnięta w za małym bucie stopa nie oddycha, a więc szybko się poci. Warto wziąć pod uwagę również to, że gdy czeka nas aktywny dzień w trakcie gorącego lata, buty które idealnie pasują rano, w ciągu dnia mogą okazać się za małe. Nogi pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia i noszenia ciężaru naszego ciała mogą po prostu puchnąć. Dobrym rozwiązaniem jest założenie butów odrobinę większych, niż zazwyczaj nosimy.
Za duże buty
Nie mogą być jednak dużo za duże! Różnica kilku rozmiarów w górę może odbić sie na zdrowiu naszych stóp równie bardzo, co noszenie za małych butów. Jeśli buty będą zbyt luźne, to będą przesuwać się na stopie, powodując tarcie. W połączeniu z nieuniknionym w gorące dni potem doprowadzi to szybko do powstania bolesnych otarć i pęcherzy.
Zwróćmy uwagę na materiał
Jednymi z najczęściej obcierających butów są te skórzane. Szczególnie nieprzyjazne dla naszych stóp jest obuwie wytwarzane z tanich, sztucznych zamienników skóry. Są to po prostu buty z plastiku udającego skórę – i takie najszybciej pokiereszują nasze nogi. Jeśli zdecydujemy się więc na skórzane buty, to pierwszą możliwością są buty ze skóry naturalnej. To jednak z oczywistych względów nie każdemu odpowiada – coraz częściej staramy się wszak unikać dziś produktów, które wymagają uśmiercania zwierząt. Na szczęście na rynku obecnie znajdziemy mnóstwo naturalnych zamienników skóry. Powstają one na przykład na bazie takich surowców jak liście ananasa.
Ważne jest jednak by zwrócić uwagę na to, czy buty oddychają. Producent powinien zapewnić o tym na opakowaniu produktu. Jeśli kupimy buty, w których nasze stopy będą się kisić i gotować, nie ma żadnej możliwości, aby uniknąć otarć.
Kiedy kupować buty?
Co ciekawe, pora w której kupujemy buty ma niebagatelny wpływ na to, że będą one powodowały otarcia. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z przytoczonymi wcześniej informacjami, rozmiar naszych stóp zmienia się w ciągu dnia. Kupowanie butów rano, gdy stopy są wypoczęte, to niekoniecznie dobry pomysł. Lepiej wybrać się na zakupy wieczorem, gdy stopa jest zmęczona po całym dniu noszenia ciężaru naszego ciała i prawdopodobnie lekko napuchnięta. Dopasowane w takich okolicznościach buty będą doskonale służyć nam całą dobę, podczas gdy te mierzone na wypoczętej stopie – mogą powodować obtarcia.
Jak zakładać buty?
Kolejną ważną kwestią jest to, jak zakładamy buty. Często w pośpiechu możemy pokusić się o to, by ich nie zapinać lub nie wiązać, albo co gorsza nie poprawić zawiniętej wewnątrz buta skarpety lub fragmentu rajstop. To ogromny błąd i prosty przepis na odciski. Buty za każdym razem należy starannie zapiąć lub zawiązać, tak by leżały na stopie idealnie. Dzięki temu nie będą się przesuwać, a to właśnie tarcie powoduje uszkodzenia skóry. Jest ono tym groźniejsze, jeśli nasza skóra trafi na jakieś nierówności wewnątrz buta. Może to być na przykład źle założona skarpeta lub rajstopa.
Czy nosić uszkodzone buty?
Podobnie dzieje się wtedy, gdy but ulegnie uszkodzeniu. Jeśli szew wewnątrz buta się rozerwie lub rozejdzie, prawdopodobnie przestanie być gładki. Powstaną wybrzuszenia, które będą ocierać skórę, a w końcu ją uszkodzą. Jeśli więc nasze buty ulegną zniszczeniu, należy je czym prędzej naprawić lub wyrzucić i zastąpić nowymi.
Model buta
A co z butami, które już oryginalnie posiadają wybrzuszenia od wewnętrznej strony? No cóż, ich zakup prawdopodobnie nie jest najlepszym pomysłem. Kupując buty upewnijmy się więc, czy wszystkie szwy wewnątrz obuwia zostały wykonane prawidłowo, a więc są równe i nie odstają od powierzchni buta.
Podobnie rzecz ma się w przypadku krawędzi obuwia. To właśnie krawędź będzie wszak miała najbardziej ryzykowny kontakt z naszą skórą. Chodząc, bez przerwy wprawiamy okolice naszych kostek w ruch. Krawędź powinna być więc gładka, pozbawiona wybrzuszeń.
Zwróćmy także uwagę na to, by obuwie nie miało żadnych nieprzemyślanych dodatków. Chodzi tutaj o ozdobne elementy, które może i wyglądają ładnie, ale gdy założymy buty okaże się, że klamra czy finezyjny kwiat podczas chodzenia ocierają się o skórę. Takie ozdoby niechybnie prowadzić będą do otarć.
Co zrobić, gdy but już obciera?
Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i musimy przejść przez dzień w obcierających butach, to na szczęście jest kilka produktów, które mogą nas uratować. W aptece lub drogerii zakupić możemy żelowe zapiętki lub wkładki. Te pierwsze zabezpieczają skórę w miejscu, gdzie but ją obciera. Te drugie natomiast dbają o to, żeby stopa w bucie się nie przesuwała, pozwalając uniknąć obtarć.