Historia druku na świecie w ciągu ostatnich stuleci przeszła niesamowitą metamorfozę. Ze specjalistycznej dziedziny, aż po druk cyfrowy, który każdy z nas może uprawiać w swoim domu. Jak powstawał druk i co na to wpłynęło?


Historia druku – co o niej wiemy?

Druk cyfrowyWśród wielu stuleci, jakie nasza cywilizacja ma na koncie, wydarzyło się kilka istotnych rzeczy, które patrząc z perspektywy czasu były przełomowe. Przełomowe dla cywilizacji, kultury i możliwości każdego z nas. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że rzeczy dla nas dzisiaj oczywiste, niegdyś były kompletnymi nowinkami. Co więcej zrewolucjonizowały świat i stanowiły swoiste kroki milowe w rozwoju. Niewątpliwie takim właśnie takim krokiem milowym dla naszej cywilizacji było wynalezienie ruchomej czcionki przez Gutenberga. Wcześniej wszystkie dokumenty, księgi czy jakiekolwiek pisma były tworzone odręcznie. Równie odręcznie powielano pierwowzory. Książka była czymś absolutnie unikatowym i wyjątkowym, bowiem równowartość jej stanowiło nawet kilka wsi. Książki były powielany przez tak zwanych skrybów, duchownych, którzy potrafili czytać i pisać. W swoich dormitoriach kopiowali, przepisywali księgi. Głównie była to Biblia. Umiejętność czytania i pisania była czymś rzadkim i tylko wybrana grupa mężczyzn, zakonników czy księży potrafiła czytać. Wśród zwykłych ludzi opowieści przekazywane były w sposób oralny, z pokolenia na pokolenie, opowiadając sobie różne historie. Niektóre z nich, choć wtedy nie zostały zapisane, przetrwały do naszych czasów i są kanwą kultury z jakiej wyrośliśmy. Oczywiście przekazywanie ustne opowieści sprawiało, że każdy mógł dodać od siebie coś do historii, ubarwić ją nieco. Wówczas tworzył się taki swoisty głuchy telefon i opowieści, które znamy dzisiaj niekoniecznie muszą przypominać te, które w istocie były przekazywane lata temu.

Wynalezienie ruchomej czcionki, druk i nauka czytania, czyli historia polskich czytelników i pasjonatów książek

druk-banerów-WrocławDlatego też wynalezienie ruchomej czcionki było absolutnym przełomem, jeśli chodzi o rodzaj kopiowania, ponieważ przy użyciu matryc można było układać dowolny tekst i powielać go wielokrotnie. Dzięki temu następowała ogromna oszczędność czasu oraz pracy. Wpłynęło to także na nieco bardziej powszechną dostępność książek, a przynajmniej gazet, w których jeszcze w XIX wieku ukazywały się powieści w odcinkach, kiedy społeczeństwa nie było stać na zakup książek, a złaknieni nowych historii czytelnicy, chcieli poznawać dalsze losy opowieści, które ich zainteresowały. Przez długi czas problemem w społeczeństwie był analfabetyzm. Analfabetyzm jeszcze w wieku XX stanowił problem i wiele osób nie potrafiło czytać i pisać. Jednak obowiązek szkolny po wojnie pozwolił ludziom, także z obszarów wiejskich nauczyć się czytać, pisać oraz liczyć. Także literatura zaczęła być bardziej powszechna w drugiej połowie dwudziestego stulecia. Więcej książek ukazywało się na rynku, ale także wśród samych czytelników rosło zapotrzebowanie na czytanie. Do pewnego momentu mieliśmy do czynienia z drukiem offsetowym. Druk tego rodzaju polegał na płaskim przeniesieniu obrazu. Został wynaleziony w XVIII wieku, a później upowszechniony.

Przejście z druku offsetowego na cyfrowy – czym się różnią, i który rodzaj druku jest bardziej opłacalny?

Wraz z nastaniem doby komputeryzacji i cyfryzacji, do druku offsetowego powraca się coraz rzadziej, ponieważ kiedy chcemy wydrukować coś szybko i ograniczoną ilość egzemplarzy, wówczas druk cyfrowy jest o wiele bardziej opłacalną opcją. Druk offsetowy wciąż jest w użyciu, duże drukarnie mają możliwość korzystać z tej właśnie metody. Jest ona przydatna w momencie, kiedy mamy sporą ilość materiału do skopiowania. Natomiast dzisiaj nie drukujemy już na tak dużą skalę, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele osób preferuje elektroniczne kopie – folderów, książek czy nawet materiałów reklamowych. Dlatego też dużo bardziej opłacalny, szybszy i łatwiejszy w obsłudze okazał się druk cyfrowy. Druk cyfrowy może wykonać każdy z nas, posiadając drukarkę wśród swoich czterech ścian oraz urządzenie, gdzie mamy zapisany w formie elektronicznej, gotowy do wydruku plik.

Zobacz koniecznie:

Druk cyfrowy – co wiemy o nim dzisiaj i jak to się stało, że współcześnie, wśród czterech ścian, każdy może posiadać swoją małą drukarnię?

Druk cyfrowy możemy wykonywać sami, bez szczególnych znajomości technik drukarskich czy typograficznych. Bardzo częstym połączeniem w wielu domach jest komputer z drukarką. Niegdyś było to połączenie kablem, dzisiaj mamy do czynienia z urządzeniami wielofunkcyjnymi, a połączenie może następować poprzez sieć. Przesyłając z nośnika informację, co chcemy wydrukować, w jakim położeniu i jakiej wielkości, zaczyna się druk cyfrowy. Tak więc nasza cywilizacja przeszła bardzo długą drogę do momentu, w którym jesteśmy dzisiaj. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że gdyby nie poprzednie kroki, jakie zostały wykonane, a mianowicie przepisywanie ksiąg, wynalezienie ruchomej czcionki, później druku offsetowego, to nie wiemy, jak potoczyłyby się dzisiaj nasze dzieje.