Dlaczego warto stawiać domy drewniane. Dom to marzenie większości dorosłych ludzi. Jest to coś naturalnego, każdy przecież chciałby mieć swój kawałek ziemi, do którego mógłby wracać po pracy i mieć świadomość bezpieczeństwa, co zapewnia właśnie własny dom. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają domy drewniane.

Skąd negatywna opinia domów z drewna?

budowa domów drewnianychW Polsce od lat królują domy murowane. Jest to trend, który utrzymuje się od dziesiątek lat. Większość firm z branży budowlanej specjalizuje się właśnie w tej metodzie. Tak też dlatego większość domów, które są budowane, są tworzone w metodzie murowanej. Ludzie, którzy mieszkają w tych domach, widzą w nich same zalety. To prawda, że są one trwałe, ognioodporne i wytrzymałe na warunki atmosferyczne, ale to nie znaczy, że to jedyna możliwość zbudowania domu. Z drugiej strony, w krajach takich jak Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie domy w dużej mierze są drewniane, często słyszy się i widzi, jakie są skutki corocznych, tamtejszych wichur, czyli zawalone domy, rodziny bez dachu nad głową i tak dalej. I tak też urosła wśród Polaków opinia, że domu drewniane są słabe, bo byle wiatr je zdmuchnie, a gdyby mieli tam domy murowane, to one by wytrzymały. Jest to opinia oderwana od rzeczywistości, ale niestety jeszcze jakiś czas temu podawana za główny argument, by nie budować domu z drewna. Na szczęście tej opinii stawiane są teraz opory i pokazuje się, że wcale to nie jest prawda.

Smutna prawda wygląda tak, że wichury i tornada, podobne do tych, jakie znamy z filmów amerykańskich, występują coraz częściej w Polsce i także domu murowane są bardzo uszkadzane i jest to dowód na to, że takim żywiołom, ani domy drewniane, ani domy murowane nie oprą się.

Kolejnym powodem, który jest podawany, to łatwopalność takich domów drewnianych. Tutaj raczej ta opinia wynika z nieznajomości dzisiejszych technologii. Domy drewniane, gdy są budowane, zawsze są zabezpieczane przed możliwymi zagrożeniami, takimi jak pożary, więc dzięki odpowiednim środkom także staja się w dużej mierze ognioodporne. Czyli kolejny argument zostaje zbity. Jak widać, warto zastanowić się nad budową domu drewnianego, ponieważ rozpowszechniane opinie, nie zawsze są prawdziwe.

Dlaczego warto budować dom drewniany?

Jeśli ktoś jest na etapie zastanawiania się, czy warto budować dom drewniany, to naprawdę warto przemyśleć wady i zalety. Na pewno na warto, jeśli komuś zależy na tym, aby mieć dom wyjątkowy i wyróżniający się spośród tych, które są wokół. Domów drewnianych jest naprawdę mało. Są to albo domu letniskowe, albo też domy drewniane, które w Polsce pamiętają jeszcze czasy sprzed I wojny światowej. Swego czasu nawet w takich miejscach, jak nasze polskie góry odchodziło się od budowania domów góralskich z bali, na rzecz domów murowanych, na szczęście moda na domy drewniane powraca. Pośród tych wszystkich, standardowych i tak samo wyglądających domów murowanych, taki dom drewniany naprawdę będzie przyciągać uwagę.

Dom drewniany wcale nie musi być utrzymany w stonowanym stylu i klasycznym. Drewno świetnie wygląda w połączeniu z kamieniem i ze szkłem, a także stalą. Dlatego wystarczy dobry projektant, aby wybudować naprawdę wyjątkowo wyglądający dom. Z drewna można tak naprawdę stworzyć projekt w każdym stylu. Może to być typowo wiejski dom, dom góralski, czy też nowoczesną willę, która będzie zaskakiwać swoją okazałością.

Domy drewniane buduje się również wyjątkowo szybko. Jeśli jest to dom budowane zupełnie od podstaw, to jego postawienie zajmuje czasem około 3 miesięcy i jest to scenariusz negatywny. Niektórzy potrafią taki dom postawić nawet w czasie do dwóch miesięcy. Co sprawia, że można zrobić to tak szybko? Między innymi fakt, że dom drewniany można postawić po każdej porze roku. Nie ma określonej pogody, w którą należy wprowadzać kolejne etapy budowy. Tak naprawdę, jedynym mokrym etapem, który wymaga tego, by nieco poczekać, jest wylanie fundamentów. Jednak w porównaniu do ilości takich elementów w przypadku domów murowanych, których budowa w pozytywnym scenariuszu wyniesie rok, to naprawdę drobnostka.

Zastanów się nad tą decyzją!

Decyzja o budowie domu, to bardzo ważna decyzja, która powinna być podjęta  na spokojnie. Nawet tydzień w jedną, czy w drugą stronę nie powinien stanowić wielkiej różnicy, skoro za tą decyzją idą dziesiątki, a często nawet setki tysięcy złotych. Wraz z tą decyzją podejmuje się także często decyzją o tym, że przez kolejne lata na swojej głowie będzie się miało kredyt, no i będzie to miejsce, w którym będzie musiała zamieszkać cała rodzina, a czy wszyscy domownicy tego chcą?

Jak już tylko zapadnie decyzja o budowie, to jeszcze trzeba się zastanowić, czy dom drewniany, czy murowany, jakie ma mieć wykończenie i tak dalej. No ale jak już będzie po wszystkim, to na pewno pojawi się świadomość, że to była dobra decyzja.