Pożyczka pod zastaw – czym jest i o czym należy pamiętać? Każda osoba, która potrzebuje pożyczki ma do wyboru kilka wariantów propozycji. Jedni stawiają na banki, inni wybierają chwilówki w parabankach, jeszcze inni decydują się na pożyczenie pieniędzy od rodziny, jeśli jest taka możliwość. Niewiele się jednak mówi o pożyczkach pod zastaw, które w dalszym ciągu prosperują i które de facto, są najbardziej opłacalnymi rozwiązaniami, na jakie tylko można postawić. W tym artykule chcielibyśmy nieco bliżej przyjrzeć się właśnie kwestii takiej formy zapożyczenia, zwracając przy tym uwagę na to, czym ona jest i o czym należy pamiętać, jeśli właśnie na nią chcemy się zdecydować. 

W jaki sposób działa pożyczka pod zastaw w lombardzie?

Na samym początku warto dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie – czym jest pożyczka pod zastaw? Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj pożyczki udzielanej klientowi, którą to oferują lombardy w ramach zastawu wartościowego przedmiotu. Klient przychodzi więc do lombardu z cenną rzeczą. Ta zostanie wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego i na tej podstawie określona będzie suma, jaką osoba potrzebująca pożyczki będzie mogła otrzymać. Akceptując warunki podpisywana jest umowa. Jeśli w wyznaczonym w niej terminie pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona, pożyczkobiorca otrzymuje swój przedmiot z powrotem. Jeśli nie spłaci pożyczki w terminie, traci go, a lombard wystawia go na sprzedaż. 

Jakich formalności należy dopełnić?

Pożyczka pod zastaw - czym jest i o czym należy pamiętać?W każdym przypadku kwestie formalne uzależnione są od indywidualnych wymagań lombardu. Każdy bowiem praktykuje zupełnie inną procedurę, stąd też wybierając konkretne miejsce, należy najpierw z tymi właśnie kwestiami się zaznajomić. W większości przypadków konieczny jest jedynie dowód osobisty, by można było bez problemu taką formę pożyczki otrzymać. Jeśli jednak pod zastaw daje się na przykład samochód czy też motor, wówczas koniecznym jest też dowód rejestracyjny pojazdu, którego dotyczy dany zastaw. Taka forma zapożyczenia się jest niezwykle dobrym wyborem dla osób, które potrzebują gotówki na już i na teraz, a także i dla tych, które mają nieczystą historię BIK. W takich bowiem przypadkach nie otrzymają one pożyczki w banku, a często nawet i w parabanku, ale w lombardzie bez problemu już tak. 

Czy warto korzystać z pożyczek pod zastaw?

Jak mówi przysłowie, zawsze kij ma dwa końce, a więc jak najbardziej warto, jeśli dokona się wyboru odpowiedniego lombardu, jeśli wycena przedmiotu będzie adekwatna do jego wartości i jeśli problemy finansowe nie są na tyle duże, by nie mieć kłopotu ze spłatą zobowiązania. Warto korzystać z pożyczek tego typu, ale w każdym przypadku kwestie finansowe należy dokładnie przeanalizować i zastanowić się nad tym, czy faktycznie koniecznym jest jej wzięcie. Ostatecznie, gdy pieniądze są nam potrzebne, a nikt z bliskich osób nie jest w stanie nam pomóc, wówczas jak najbardziej można wybrać opcję pożyczki pod zastaw, czerpiąc z tego maksimum korzyści. 

Wybór odpowiedniego lombardu

Z całą pewnością wybór odpowiedniego lombardu ma bardzo duże znaczenie, jeśli w grę wchodzi najwyższa jakość świadczonych usług i pełen profesjonalizm z fachowym podejściem do tematu. Nie każdy lombard działa na takich samych zasadach i nie każdy jest w stanie spełnić potrzeby klientów w 100%. Najważniejsze jest to, by wybrać firmę, która stawia na klientów, służy wsparciem i dobrą radą, a do tego nie ma na celu naciągnąć klienta na mało atrakcyjny produkt z ogromnymi odsetkami, ale na wartą uwagi ofertę, która będzie niosła za sobą obopólne korzyści. Lombard ma za zadanie zarabiać, z kolei klient ma otrzymać potrzebną sumę pieniędzy, z możliwością jak najlepszej formy jej spłaty. Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. 

O czym pamiętać wybierając pożyczkę pod zastaw?

Na pewno kluczowe znaczenie ma odpowiednia firma, o czym wspomnieliśmy powyżej. Ważna jest proponowana kwota za zastaw rzeczy, za jaką chcemy pożyczkę dalej otrzymać. Warto także zwrócić uwagę na przejrzyste warunki i na jak najlepszą formę spłaty zobowiązania. Jeśli coś nam się nie podoba, coś nam przeszkadza i nie jesteśmy przekonani do tego, czy taki wybór jest tym odpowiednim – szukajmy dalej.

Pożyczka pod zastaw ma być formą pomocy na chwilę w przypadku problemów finansowych, ale nie ma być rodzajem tarapatów, które wciągną nas w lawinę długów. Jeśli wybierzemy mądrze i postawimy na dobre rozwiązanie, wówczas na pewno będziemy z niego w pełni zadowoleni. Poszukując lombardu, warto zwrócić uwagę na opinię o nim, bowiem często to one właśnie określają, czy takie miejsce jest godnym zaufania czy też nie. Nie bagatelizujemy rzeczy, od których zależy nasza sytuacja finansowa.

Pamiętajmy o najważniejszych zasadach – profesjonalny lombard i mądre podejście do spłaty zobowiązania, Jeśli o to właśnie zadbamy, wówczas uda nam się otrzymać gotówkę od ręki na niezbędne wydatki, a następnie w wyznaczonym terminie ją spłacić, by swoją własność odzyskać.