Podstawy żeglarstwa jachtowego – gdzie się ich nauczyć? Żeglowanie pozwala wypłynąć na głębokie wody, czując się wolnym i spełnionym. W rejs możemy wybrać się wraz z doświadczonym żeglarzem bądź samodzielnie, jednak w drugim przypadku musimy posiadać pewne umiejętności. Gdzie nauczyć się podstaw żeglarstwa jachtowego?
Pierwsze kroki na pokładzie – jak postawić?
Nikt nie wypuści nas w samodzielny rejs, jeśli nie będziemy posiadali odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Niemniej jednak, zanim zaczniemy je zdobywać, warto wybrać się w rejs sterowany, którego celem nie jest jedynie podziwianie widoków czy relaks. W trakcie jego trwania kapitan czy po prostu, osoba sterująca jachtem opowie nam o nim od strony technicznej. Przedstawi poszczególne czynności, jakie należy wykonać, aby bezpiecznie wyruszyć w rejs. Opowie też, jak zachować się w konkretnych sytuacjach. Jednocześnie przeszkoli nas w kontekście wyboru najlepszego stroju na żagle. Są to podstawy, od których większość z nas nie chce zaczynać. Wydaje nam się, że o żaglach wiemy sporo, zwłaszcza jeśli nie po raz pierwszy bierzemy udział w rejsie. Tymczasem takie przeświadczenie najczęściej okazuje się mylne. Pamiętajmy, że musimy dobrze poznać jachty, aby samodzielnie się nimi poruszać. Wiele kwestii wydaje się oczywistych, jednak w praktyce okazuje się, że wcale takie nie są. W rejs kierowany może nas zabrać osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia, a także wieloletnią praktykę na wodzie.
Kurs czy samodzielna nauka?
Podstaw żeglarstwa jachtowego jesteśmy w stanie nauczyć się w kilka tygodni. Niemniej jednak większość z nas zastanawia się, czy wybrać dedykowany kurs, czy może warto uczyć się samodzielnie, z dostępnych książek? Jedna i druga metoda mają swoje zalety, lecz nie są też wolne od wad. Czasami wręcz musimy wybrać konkretną – na przykład w sytuacji, gdy w okolicy naszego miejsca zamieszkania nie odbywają się żadne kursy żeglarskie bądź gdy nie jesteśmy w stanie zmotywować się do samodzielnej nauki. Pamiętajmy, że kurs zawsze prowadzony jest przez eksperta w danej dziedzinie, który przekazuje nam wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Dzięki temu możemy lepiej przygotować się do samodzielnego rejsu. Tymczasem nauka na własną rękę to raczej wspinanie się po kolejnych szczeblach w wolniejszym tempie. Wiele osób podchodzi do niej na zasadzie pasji i zainteresowania – skupia się raczej na wiedzy, niż na efektach praktycznych. Minusem jest fakt, iż do samodzielnej nauki trudno się zmotywować – zasada ta dotyczy każdej dziedziny życia. O ile na początku czujemy pewien zapał, o tyle już po krótkim czasie zazwyczaj zaczyna on słabnąć. Problemem na szczęście nie jest dziś dostęp do materiałów edukacyjnych. W sieci i w księgarniach możemy znaleźć mnóstwo interesujących, a przede wszystkim wartościowych książek na temat podstaw żeglarstwa jachtowego.
Czas przejąć stery?
Gdy poznamy już podstawy żeglarstwa jachtowego, najczęściej wydaje nam się, że możemy przejąć stery i wyruszyć w rejs. Ostatecznie to właśnie po to zdobywamy wiedzę i umiejętności praktyczne. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że sprawa nie jest taka prosta. Otóż do prowadzenia jachtów żaglowych uprawnione są wyłącznie osoby, posiadające patent żeglarza jachtowego. Dlatego też musimy w pierwszej kolejności zdać egzamin, a dopiero później możemy myśleć o samodzielnym rejsie. Dodatkowo powinniśmy mieć świadomość, że same podstawy to za mało, aby mówić o posiadaniu większej wiedzy. Dobry żeglarz zawsze będzie się starał doskonalić swoje umiejętność, a co więcej, będzie czuł pewien respekt przed wodą i samą łodzią. Bardzo ważne, aby nie poczuć się zbyt pewien – tego typu postawa może okazać się zgubna nawet w przypadku doświadczonych żeglarzy.
Jak wygląda kurs na żeglarza jachtowego?
Najprostszą drogą do zdobycia wiedzy z zakresu żeglarstwa jachtowego jest zapisanie się na kurs. Zwykle trwa on kilka tygodni i organizują go szkółki żeglarskie. Te umiejscowione są w całej Polsce, dlatego zdecydowana większość z nas może skorzystać z ich oferty. Teoretycznie niezbędną wiedzę można zdobyć “na sucho”, jednak zdecydowana większość kursów ma w swojej ofercie także zajęcia praktyczne. Pamiętajmy, że za tego rodzaju szkolenie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Samo ukończenie go nie daje nam żadnych uprawnień – musimy dodatkowo zdać egzamin na żeglarza jachtowego, co daje nam prawo do uzyskania patentu. Kursy na żeglarza jachtowego odbywają się przez cały rok, jednak najlepiej wziąć w nich udział wiosną lub latem, ewentualnie także wczesną jesienią. Powodem jest fakt, iż to właśnie wtedy panują najlepsze warunki atmosferyczne do zdobywania wiedzy praktycznej. Zimą tafla jeziora może zamarzać, przez co zajęcia w terenie nierzadko są odwoływane. Pamiętajmy, aby zapisać się na kurs z drobnym wyprzedzeniem, gdyż terminy letnie cieszą się największą popularnością wśród zainteresowanych. Ważne, aby kurs prowadziła doświadczona osoba, która posiada niezbędne patenty i uprawnienia, a także potrafi umiejętnie przekazać wiedzę uczniom.