Sztuka replikowania postaci z mangi, anime, gier wideo i innych bohaterów polega na odgrywaniu ról i jest dziś bardzo popularna. Ale czy aby zostać naśladowcą bohaterów, musisz nauczyć się szyć cosplay w domu? Cosplay jako nowe hobby, które powstało w Japonii i Ameryce i przez lata podbiło świat. Jego istotą jest granie w ulubione postacie z kreskówek, komiksów, filmów, gier wideo, a nawet prawdziwych ludzi z obecnego życia medialnego.

Złożoność szycia cosplayu zależy od złożoności kostiumów, detali i renderowanych obrazów. Niektóre cosplayowe modelki zarabiają na swojej kreatywności, dla innych to tylko hobby. Istnieje wiele tematycznych festiwali i społeczności, na których możesz pochwalić się swoim cosplayem lub porozmawiać z innymi.

Jak uszyć cosplay?

Cosplay jako nowe hobby
Cosplay jako nowe hobby

Naprawdę dobry cosplay wymaga niezbędnych elementów, takich jak fryzury czy ładna peruka, makijaż, ubiór, dodatki, które odzwierciedlają widoczną twarz bohatera. Większość cosplayerów, w tym profesjonalnych cosplayerów, tworzy w domu lub z przyjaciółmi. To naprawdę fajne hobby, ale wymaga dużo czasu i wysiłku. Postacie mają bardzo różne poziomy trudności: od magicznych kosmitów, których mogą opanować tylko profesjonaliści, po zwykłych uczniów.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest szycie cosplayów. Czemu? Stroje, które idealnie oddają wizerunek ulubionego bohatera, to podstawa do uzyskania oryginalnego wyglądu. To także najdroższy element współgrania, dlatego warto wcześniej przygotować się do takiej pracy. Różne elementy garderoby mogą mieć różną złożoność, która czasami może być trudna do samodzielnego opanowania. Korzystanie z bardzo dobrych materiałów i szablonów może dać dobre rezultaty końcowe. Gotową odzież można kupić online lub w zwykłych sklepach.

Przygotowanie do szycia cosplayów – wybór bohatera

Możesz wybrać dowolną postać, niezależnie od tego, czy jest to serial telewizyjny, gra, kreskówka czy popularny film. Jako bohater możesz wybrać Anglika lub Japończyka, osobę, a nawet przedstawiciela przyjaznej obcej cywilizacji. Jeśli jesteś dziewczyną, możesz grać męską postacią i odwrotnie. Puść wodze fantazji.

Zobacz także:

Twórz kostiumy cosplay

Najpierw przeanalizuj warunki pogodowe. Jasne, na upalny lipcowy dzień można założyć leśnego ducha lub samuraja uszytego z grubego sukna, ale po kilku godzinach noszenia coser będzie przypominał patelnię. Podobnie odzież Apollo nie jest najlepszym wyborem na zimę. Musisz pomyśleć o tym, jakie ubrania lubisz.

Przygotowania

Podziel ubranie na szczegóły. Ułatwi to pracę i pomoże w oszacowaniu jej liczebności. Każdy szczegół należy analizować indywidualnie. Sprawdź, ile czasu i wysiłku zajmuje wyszukiwanie i wykonanie. Czasami wystarczy modyfikacja stylowych rękawiczek, czapek czy butów. Musisz postarać się znaleźć buty, które jak najbardziej pasują do oryginału. Nigdy nie noś trampek w eleganckim stroju. Najpierw musisz odwiedzić sklep z tkaninami, lokalny warsztat rzemieślniczy. Być może podczas Twojej wizyty pojawi się inspiracja i będziesz mógł stworzyć jeden lub więcej detali lub znaleźć potrzebny materiał. Aby wybrać odpowiednie materiały, koniecznie wydrukuj zdjęcie swojej postaci w ubraniu.

Szycie

Możesz zacząć od wycieczki do sklepu z używanymi rzeczami. Może znajdziesz tam coś, co można łatwo przerobić na to, czego potrzebujesz. Na przykład lekki golf, czarną kurtkę i skąpą spódnicę można spersonalizować w kilka różnych strojów cosplayowych. Warto kupować wzory, próbki i inne wzory. Wszystko, czego potrzebujesz do uszycia odzieży cosplay, można kupić w sklepie z tkaninami: guziki, zamki błyskawiczne i inne akcesoria. W przypadku kostiumów cosplay przydatne mogą być elementy wykonane z materiału termoplastycznego lub pianki Eva, trzeba je kupić w rozsądnej cenie.

Wybór odpowiedniego materiału do odgrywania ról

Aby łatwiej było wybrać odpowiednią tkaninę, trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie szczegóły. Tkanina ma swoje własne cechy. Na przykład mogą świecić w określonych warunkach oświetleniowych. Wybierz gwinty, łączniki i inne właściwości. Następnie narysuj szkic i wytnij go. Aby to zrobić, musisz najpierw wykonać wszystkie niezbędne pomiary. Przymierz i załóż strój, a następnie chodź w nim po domu. Podczas przeprowadzki musisz sprawdzić, czy jest wygodne. Jeśli nie, najlepiej o tym wcześniej wiedzieć i wprowadzić poprawki, aby uniknąć zakłopotania na spotkaniu cosplayowym.

Przygotuj się wcześniej

Oczywiście możesz nauczyć się cosplayować dzień przed wydarzeniem i mieć czas na samodzielne wykonanie kostiumu. Ale po nieprzespanej nocy raczej nie spodoba ci się impreza. Fascynujący jest proces twórczy szycia kostiumów cosplay w domu. Aby jednak wzmocnić wizerunek granej postaci, warto zmienić fryzurę. Jeśli twoje włosy mają niewłaściwą długość lub kolor, możesz nosić perukę. W rzeczywistości nie ma sensu tracić czasu i energii na przerabianie starych rzeczy. Łatwiej jest szyć nowe wzory, korzystając z istniejącego wzoru lub zestawu do szycia.
Z roku na rok cosplay stawał się coraz bardziej popularny, stopniowo rozwijając się z czystego hobby w niezależną dziedzinę sztuki współczesnej. Cosplay jest na pograniczu aktorstwa, fotografii, modelingu, a nawet mody. Z tego powodu szycie cosplayu musi być przemyślane i starannie wykonane. Nie martw się, jeśli nie masz ładnej falbanki, płaszcza lub czapki, w końcu w sklepie są gotowe stroje cosplay, wybierz postać, która najlepiej ją charakteryzuje.