Lekarz od kości – leczenie u ortopedy: Coraz więcej Polaków narzeka na bóle kości, kręgosłupa, stawów, ulega wypadkom. Zdarzają się dramatyczne sytuacje, kiedy dziecko rodzi się z poważnymi wadami układu ruchowego i potrzebuje wieloletniego specjalistycznego leczenia – operacji i rehabilitacji.   Nie trzeba się bardzo starać, aby poczuć problemy z układem ruchu: wystarczy zwichnięcie kostki, wielogodzinne stanie lub siedzenie przy komputerze. 

Wiele zawodów to praca, która naraża człowieka na dolegliwości ze strony kości i stawów, np.: sprzedawca, listonosz, magazynier, mechanik, sportowiec w konkretnej dyscyplinie. Problemy z układem kostnym leczy ortopeda.

Powszechne schorzenia

Gdyby do ortopedy nie było potrzebne skierowanie, a lekarze tej specjalizacji przyjmowałby w każdej przychodni rejonowej na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, to ilość ich pacjentów była porównywalna  z liczbą chorych czekających na konsultację do lekarza rodzinnego/ internisty.  Urazy kości, złamania, zwichnięcia, bóle pleców, karku, rąk, nóg są powszechne. Wiele osób ma wrodzone wady narządów ruchu. Niestety, wciąż wiele osób zgłasza się bardzo późno do ortopedy – dopiero w momencie, kiedy ból utrudnia życia lub w sytuacji, kiedy obserwują trudności z poruszaniem się.  Tymczasem wczesna wizyta u ortopedy Szczecin może zapobiec wielu nieprzyjemnym skutkom schorzeń ortopedycznych.  Problem jest ograniczona dostępność do leczenia ortopedycznego, ponieważ na wizytę do specjalisty w ramach NFZ czeka się wiele miesięcy, a prywatna konsultacja ortopedyczna do tanich nie należy. 

Schorzenia leczone przez ortopedę

Ortopeda w Ortho Expert to specjalista, który zajmuje się układem kostno-mięśniowo-stawowo-nerwowym, jego wadami wrodzonymi i nabytymi oraz wadami postawy. Zakres schorzeń leczonych przez ortopedę jest naprawdę szeroki. Ortopedzi w swojej pracy korzystają 

z osiągnięć bioinżynierii oraz  innowacyjnych form, metod i narzędzi leczenia operacyjnego w celu unieruchomienia kości i stawów czy zespolenia odłamów tkankowych. Lekarz ortopeda leczy takie schorzenia jak: zmiany zwyrodnieniowe, urazy (skręcenia, złamania, zwichnięcia, uszkodzenia łąkotek, niestabilność rzepki etc.), chorobę Scheuermanna, dyskopatie, przepukliny, płaskostopie, wady postawy, martwice i nowotwory kości, wady wrodzone układu ruchu, zapalenie stawów i kości, rwę kulszową.

Ortopeda Szczecin planuje i wdraża leczenie zachowawcze (farmakologię, zaopatrzenie ortopedyczne), wystawia skierowania do innych specjalistów, na dodatkowe badania, zleca zabiegi fizjoterapeutyczne i ocenia ich efektywność u pacjenta oraz przeprowadza zabiegi chirurgiczne. Lekarz ortopeda wykonuje nakłucia diagnostyczne, intubacje i wiele innych zabiegów oraz przygotowuje opinie lekarskie , orzeczenia i wnioski dotyczące stanu zdrowia chorego. Ortopeda Szczecin bierze  udział w promocji zdrowia i działaniach dotyczących przeciwdziałania chorobom układu ruchu.

Badania zlecane przez ortopedów

Ortopeda zlecił badania diagnostyczne mające na celu zidentyfikowanie charakteru zmian w strukturze kości, stawów czy więzadeł. Najczęściej zlecanymi badaniami przez ortopedę Szczecin są:  zdjęcie rentgenowskie (RTG) kręgosłupa, stopy, klatki piersiowej, przedramienia etc.,badania ultrasonograficzne (USG), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, artrografia, densytometria – polegająca po dokonaniu pomiaru gęstości mineralnej tkanki kostnej, badanie radiologiczne. 

Najczęściej stosowane leczenie ortopedyczne

Ortopedzi w Ortho Expert dobierają terapię do potrzeb pacjenta na podstawie wywiadu i przeprowadzonego badania oraz konsultacji z innymi specjalistami. Wśród metod leczniczych są: farmakologia, np.:  niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy leków rozkurczowych, zabiegi  fizjoterapeutyczne, takie jak: prądy, elektroterapia, masaże, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz unieruchomienia przy pomocy opatrunków i gorsetów. Nieraz konieczne jest leczenie operacyjne i bardzo długa rehabilitacja.

W leczeniu ortopedycznym może być stosowana krioterapia miejscowa lub ogólna.  Polega na poddaniu zmienionych chorobowo miejsc działaniu niskiej temperatury. Służy to  stymulacji procesów regeneracyjnych w organizmie oraz pozwala zredukować ból, wyeliminować stan zapalny. Pobudza równie ukrwienie.  Współczesna ortopedia wykorzystuje także najnowocześniejsze leczenie komórkami macierzystymi pochodzącymi z tkanki tłuszczowej. Jest to  bezpieczna i skuteczna metoda, wybierana do leczenia urazów łąkotki, chorób zwyrodnieniowych, wad chrząstki. Pomaga też pacjentom cierpiącym na przewlekłe zapalenia ścięgien.

Ortopedia to dziedzina, w której medycyna robi zaskakujące postępy. Ludzie odzyskują zdrowie nawet po kilku latach unieruchomienia. Ortopeda Szczecin skutecznie wyleczy uciążliwe bóle pleców i choroby stawów.  Pacjent nie powinien obawiać się, że jego pierwsza wizyta u ortopedy kończy się skierowaniem na operację. Tam, gdzie jest to możliwe, ortopedzi stosują najpierw leczenie zachowawcze, proponują rehabilitację i obserwują efekty.  Operacja to ostateczność.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl