Leczenie uzależnień jest bardzo ważne, jeżeli chcemy pozbyć się ich negatywnego wpływu na nasze życie. Jednym z bardziej destrukcyjnych uzależnień jest zaś to od komputera. Niestety, bardzo często dotyka ono osób młodych, w tym dzieci. Warto byłoby więc nauczyć się rozpoznawania objawów uzależnienia od komputera. Wówczas zdecydowanie szybciej będziemy mogli wdrożyć skuteczną terapię. Niestety, leczenie nie jest ani proste ani też zbyt przyjemne. Warto mieć tego świadomość.

Jakie są przyczyny uzależnień u dzieci?

Warto wiedzieć, jakie są przyczyny uzależnień u dzieci, bo wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie przeoczymy rozwijającego się u naszej pociechy problemu. Nie sposób nie zauważyć, że ofiarami uzależnień bardzo często padają introwertycy. Jeżeli nasze dziecko nie ma przyjaciół lub ktoś mu dokucza, prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia jest całkiem spore. Przyczynę uzależnienia może stanowić także depresja lub zaburzenia lękowe. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że uzależnienie to może rozwinąć się także u osób nieletnich. Dzieci bardzo często wpadają w uzależnienie od komputera także wtedy, gdy rodzice nie poświęcają im odpowiedniej ilości czasu. Dobrze byłoby więc starać się o to, aby spędzać czas z naszym dzieckiem. Na uzależnienia dużo bardziej narażone są dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Ponadto, jeżeli rodzice są od czegoś uzależnieni, istnieją większe szanse na to, że dziecko również się uzależni. Niestety, eliminacja czynników uzależnienia nie zawsze jest możliwa. Na pewno jednak możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się uzależnienia poprzez obserwację dziecka. Jak bowiem powszechnie wiadomo, problemowi znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć rozwinięte uzależnienie.

Zwróć uwagę na zachowanie dziecka

Każdy rodzic powinien wnikliwie obserwować zachowanie swojego dziecka i to, jakim aktywnościom poświęca ono swoją uwagę. Jak się okazuje, wiele dzieci sięga po gry komputerowe. Powszechne jest również korzystanie z portali społecznościowych. Jeżeli dziecko korzysta z komputera z dostępem do internetu z umiarem, najprawdopodobniej nie mamy powodów do obaw. Jeśli jednak nasza pociecha spędza bardzo wiele godzin przed komputerem, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że rozwinie się u niego uzależnienie. Trzeba więc bacznie przyglądać się zachowaniu swojej pociechy. Najlepiej byłoby porozmawiać z nią na temat tego, jak wiele czasu może spędzać przed komputerem. Okazuje się, że najlepiej dać dziecku możliwość grania w gry przez nie więcej niż dwie godziny dziennie. Wówczas istnieje bardzo niewielka szansa na to, że dziecko się uzależni. Jeżeli jednak nie będziemy kontrolować tego, jak wiele czasu spędza nasze dziecko przed komputerem, może rozwinąć się problem. Jeśli więc dostrzeżemy, że nasza pociecha spędza zbyt wiele czasu przed ekranem, porozmawiajmy ją. Dobrym pomysłem będzie pokazanie dziecku innych aktywności niż gra w gry komputerowe. Nie zawsze jednak okazuje się to skuteczne. Jeżeli dziecko staje się agresywne i zaniedbuje swoje obowiązki na rzecz grania w gry, konieczne staje się poszukiwanie pomocy. Na szczęście, terapia uzależnień od internetu może okazać się całkiem skuteczna.

Ośrodek zamknięty czy leczenie ambulatoryjne?

W niemal każdym dużym mieście znajduje się ośrodek leczenia uzależnień od internetu, który świadczy pomoc osobom uzależnionym. W wielu miastach takich ośrodków znajduje się kilka. Warto byłoby więc poczytać opinie o poszczególnych ośrodkach. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe szanse na znalezienie dobrego ośrodka. Nie sposób nie zauważyć, że centrum psychoterapii i leczenia uzależnień na brak pacjentów narzekać nie może. Na psychoterapię w ramach takiego ośrodka trzeba będzie więc poczekać trochę czasu. Z pomocą może nam przyjść również prywatne centrum psychoterapii, ale trzeba się liczyć z tym, że taka terapia może generować całkiem spore koszty. Nie każdy rodzic może więc pozwolić sobie na prywatną terapię. Trzeba także mieć świadomość tego, że leczenie uzależnień wymaga zarówno psychoterapii, jak i leczenia psychiatrycznego. Oczywiście nie jest to regułą, bo w niektórych przypadkach wystarczająca jest psychoterapia. Zarówno psychiatra, jak i psychoterapeuta musi jednak specjalizować się w leczeniu uzależnień u dzieci. Znalezienie takiego specjalisty może więc wydawać się nieco problematyczne. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się terapia w ośrodku zamkniętym. Prywatny ośrodek odwykowy jest alternatywą dla państwowego ośrodka zamkniętego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że prywatny ośrodek terapii uzależnień może generować niemałe koszty. Na pewno jednak warunki bytowe w nim panujące są lepsze niż warunki panujące w ośrodku państwowym. Ponadto, na miejsce w ośrodku prowadzącym prywatną terapię dziecko nie będzie musiało aż tak długo czekać. Jaką formę przybierze zaś terapia w ośrodku zamkniętym? Dziecko na pewno będzie miało kontakt z lekarzem psychiatrą. Psychoterapia indywidualna, jak i grupowa także będzie wskazana.