Kontenery chłodnicze są urządzeniami z termicznie izolowanym korpusem wykonanym z pianki poliuretanowej. Urządzenia te wyposażone są w układ chłodniczy, dzięki któremu temperatura wewnątrz kontenera utrzymywana jest w zakresie temperatur od -30 stopni do +25 stopni. Sprzęt ten jest obecnie aktywnie wykorzystywany do zamrażania produktów oraz ich przechowywania i transportu w postaci zamrożonej.

Obecnie kontener chłodniczy praktycznie zastąpił duże chłodnie przemysłowe i małe magazyny. Głównymi cechami wyróżniającymi takie urządzenie to łatwość montażu i transportu oraz solidność wykonania. Jest to prosty i oszczędny sprzęt, który może pracować nie tylko jako lodówka, ale również jako magazyn do ogrzewania. Cena jest dla kupującego przystępna, co czyni ten sprzęt bardzo popularnym.

Projekt kontenera chłodniczego

Planując zakup lub wynajem kontenera chłodniczego, najczęściej pojawia się wiele pytań dotyczących jego obsługi, konserwacji, cech różnych modeli i marek. Standardowy morski kontener chłodniczy składa się z dwóch głównych elementów konstrukcyjnych – korpusu oraz samego agregatu chłodniczego. Korpus produktu składa się z płyt warstwowych wykonanych z poliuretanu. Posiada zewnętrzną powłokę w postaci arkusza duraluminium. Drzwi korpusu wykonane są z tego samego materiału i wyposażone w zamki do szczelnego zamykania korpusu. Na końcu korpusu znajduje się agregat chłodniczy oraz jednostka elektroniczna, która automatycznie utrzymuje określoną temperaturę w kontenerze.

Instalacja kontenera chłodniczego na miejscu

Potrzebujesz przechowywać towary, dla których ważna jest kontrola temperatury? Szukasz opcji na mały magazyn ze stałą wilgotnością i konkretną temperaturą wewnątrz? Te zadania rozwiązują kontenery chłodnicze. Sprzedażą i wynajmem takiego sprzętu zajmują się profesjonalna firma, której specjaliści udzielają wyczerpujących porad, jak sobie z tym poradzić. Jednym z częstych problemów są konsekwencje błędów podczas instalacji kontenera.

Ten pozornie elementarny problem jest często rozwiązywany błędnie. Może to prowadzić do zaburzenia funkcjonalności i integralności sprzętu. Na co warto zwrócić uwagę?

Cechy konstrukcyjne kontenerów chłodniczych

Kontener chłodniczy to urządzenie o standardowych wymiarach z uszczelnionymi drzwiami i zainstalowanym wyposażeniem chłodniczym. Konstrukcja kontenera zawiera elementy przystosowane do różnych obciążeń mechanicznych. Dlatego w przypadku nieprawidłowego montażu karoseria może łatwo ulec uszkodzeniu, a szczelność drzwi może zostać zerwana. Nie zapominajmy, że pojemniki do zamrażania to nie tylko duże pudła. Są to raczej ogromne lodówki.

Sprzęt wymaga okresowej konserwacji, diagnostyki i ewentualnie naprawy. Dlatego należy ściśle przestrzegać zasad jego lokalizacji względem innych obiektów.

Przygotowanie stanowiska pod kontener chłodniczy

Przed umieszczeniem kontenera w wybranym obszarze należy zwrócić uwagę na następujące kwestie. Jeśli będzie stać bezpośrednio na placu budowy, należy go maksymalnie wypoziomować. Żadne wybrzuszenia nie są dozwolone. Jeśli instalacja odbywa się na blokach, muszą one znajdować się w pionie na tym samym poziomie i dokładnie odpowiadać geometrii kontenera. Nie wolno montować bloczków między narożnikami. Aby zapobiec zacinaniu się drzwi i wyciekom, kontener chłodniczy musi być zainstalowany ściśle poziomo. Dopuszczalne jest nachylenie wzdłuż dłuższego boku kontenera o maksymalnie 2-3 stopnie. Ułatwi to przepływ wody podczas mycia jednostki wewnętrznej.

Rozważ możliwość serwisowania kontenerów chłodniczych!

Często obok kontenera znajduje się płot lub inny przedmiot, którego nie można przesunąć. W takim przypadku odległość między ścianą kontenera a przeszkodą musi wynosić co najmniej 1,5 metra (najlepiej 2 metry). W takim przypadku do dowolnej część kadłuba lub wyposażenia będą mieli dość swobodny dostęp specjaliści zajmujący się konserwacją. Pamiętaj, że jeśli kontener jest na miejscu przez długi czas, będzie musiał być podłączony do sieci elektrycznej.

Gdzie zasięgnąć porady w sprawie instalacji kontenerów chłodniczych?

Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą zajmującą się sprzedażą lub wynajmem kontenerów chłodniczych. Specjaliści udzielą pełnych informacji na temat działania tego sprzętu. Ponadto pomogą wybrać odpowiedni model lub obliczyć najbardziej ekonomiczną opcję dla Twoich możliwości.

Jak serwisować kontenery chłodnicze?

Kupiłeś lub wypożyczyłeś kontenery chłodnicze? Aby mogły w pełni wykonywać wszystkie swoje funkcje, konieczna jest regularna konserwacja. Tak, współcześni producenci zapewniają swoim produktom wysoki margines niezawodności i długą żywotność. Są to jednak wciąż urządzenia, które wymagają kompetentnego podejścia. Wydajny system chłodzenia, elektronika, a nawet obudowa wymagają stałego monitorowania i odpowiednich regularnych czynności.

Przestrzeganie zasad eksploatacji i konserwacji może przedłużyć żywotność kontenerów chłodniczych. Ponadto uchroni Cię to przed siłą wyższą związaną z utratą lub uszkodzeniem ładunku.

Cechy korpusu kontenera chłodniczego

W rzeczywistości jest to mocna metalowa rama z wielowarstwową powłoką z blachy na zewnątrz, wewnątrz profilowanych blach ze stali nierdzewnej i pianki poliuretanowej pomiędzy nimi. Dzięki nieuszkodzonej obudowie mikroklimat wewnątrz utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, nawet gdy system chłodzenia nie działa.

Aby zapobiec ewentualnym problemom, serwis kontenerów chłodniczych obejmuje sprawdzenie:

  • Integralność całego kontenera.
  • Mocowanie zewnętrznych i wewnętrznych warstw metalowych.
  • Niezawodność mocowania paneli termoizolacyjnych.
  • Stan uszczelek drzwi.
  • Kontrola sprzętu

Informacje o stanie wszystkich systemów są wyświetlane na urządzeniu cyfrowym. Pozwala to zobaczyć, jak normalne było działanie sprzętu np. w ciągu ostatnich 90 dni. Taki raport dostarcza danych czy występują problemy w jednostce chłodniczej i gdzie dokładnie się one znajdują. Jeśli jakieś zostaną znalezione, specjalista je eliminuje. Jeśli nie, przeprowadzana jest rutynowa konserwacja w celu sprawdzenia komponentów, dokręcenia łączników, oczyszczenia rurociągu, sprawdzenia poziomu czynnika chłodniczego i oleju oraz wymiany filtrów.

Po rozładunku kontenera należy obowiązkowo umyć i zdezynfekować jego powierzchnie wewnętrzne. Zapobiega to rozwojowi gnilnych mikroorganizmów i grzybów.