Komputery do pracy – wybieramy odpowiednie urządzenie do pracy: Komputer do pracy to urządzenie, którego potrzebują dziś niemal wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu, jeżeli jest on w jakikolwiek sposób związany z technologią i Internetem. Żadne biuro ani stanowisko freelancera nie jest kompletne bez odpowiedniego wyposażenia w postaci komputera. Przestrzeń biurowa i realizowane zadania w zależności od zawodu bardzo silnie się od siebie odróżniają, jednak wybierając odpowiedni komputer do biura, żadne z nich nie będzie stanowiło problemu. Co trzeba wiedzieć, aby wybrać odpowiedni komputer do pracy?

Wybór komputera do pracy w biurze lub jako freelancer

Internet nie jest już dziś miejsce, w którym szukamy jedynie rozrywki, ale coraz częściej również pracy. Jeżeli używamy komputera do wykonywania obowiązków zawodowych, musimy pamiętać o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego laptopa lub PC. Oczywiście, nie wszystkie zadania wymagają od nas korzystania z najlepszych i najbardziej wydajnych urządzeń. Na przykład, jeżeli nasza praca skupia się na pisaniu lub publikacji treści (jak np. w zawodzie dziennikarza lub copywritera), nie ma konieczności kupowania bardzo zaawansowanego urządzenia.

Dla osób, których praca polega przede wszystkim na pisaniu, to wystarczy podstawowa konfiguracja, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD oraz podstawowy procesor. Ułatwieniem mogą być jednak np. dwa monitory, dlatego warto rozważyć zakup komputera z płytą główną, która ma wejścia umożliwiające odpowiednie wejścia dla zintegrowanych kart graficznych.

PC dla grafika lub programisty

O ile komputery dla dziennikarzy i osób, które zajmują się działaniami niewymagającymi wybitnie wysokich możliwości sprzętu, tak w przypadku grafików i osób zajmujących się pracą z filmami, powinniśmy rozważyć zakupienie znacznie lepszego urządzenia. Wtedy warto sięgnąć po komputer wyposażony w mocny procesor z wieloma rdzeniami i wydajną kartę graficzną.

Komputer dla twórcy wideo to też nieco inna historia, bo przy używaniu najpopularniejszych na rynku edytorach dla profesjonalistów, musimy korzystać z najlepszych urządzeń. Jeszcze bardziej wydajnymi urządzeniami powinni się zainteresować programiści, których cała praca opiera się na korzystaniu z technologii. Mimo że na pierwszy rzut oka kodowanie niewiele różni się od pisania, to trzeba pamiętać, że programiści korzystają w tle z wielu innych programów, które są konieczne do pracy. Zatem powinniśmy się zaopatrzyć w komputer z odpowiednią ilością pamięci RAM i rdzeni w procesorze. Przyda się również dysk SSD oraz dodatki do komputera, które ułatwiają pracę jak np. klawiatura, myszka i monitory.

Komputer do pracy – czym powinien się charakteryzować?

Wydajność komputera biznesowego

Wydajność komputera biurowego musi umożliwiać swobodne wypełnianie wszystkich bieżących zadań. Musimy więc szukać urządzenia, które będzie wyposażenie w sprzęt radzących sobie z oprogramowaniem oraz procesami podtrzymującymi działanie systemu, niezależnie od tego, czy zajmujemy się prostymi zadaniami biurowymi, programowaniem, czy edytowaniem grafiki.

Dysk twardy w komputerze do pracy

Podczas wyboru nowego komputera do pracy nie możemy zapomnieć o zakupie urządzenia z odpowiednim dyskiem, który spokojnie pomieści wszystkie nasze dane. Mimo że coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie najważniejszych informacji „do chmury”, wiele firm wciąż przechowuje pliki wykorzystywane przy realizowanych projektach w przestrzeni dyskowej komputera. Dysk wchodzący w skład jednostki musi być więc pojemny oraz szybki, aby umożliwić wygodną pracę.

Cichy komputer do biura

Niezależnie od tego, czy szukamy urządzenia do pracy w biurze, czy w swoim mieszkaniu, powinniśmy wybrać urządzenie, które będzie ciche, aby szum nie przeszkadza w skupieniu się nad wykonywaniem swoich obowiązków. Hałas generowany przez układ chłodzenia komputera ma charakter ciągłego szumu, który może znacznie dekoncentrować. Prawdziwy problem występuje jednak dopiero wtedy, kiedy w jednym pomieszczeniu jest kilka takich urządzeń. Praca całej grupy osób może stać się niemożliwa.

Jak dobrać pamięć RAM do komputera biznesowego?

Wybór wielkości dostępnej pamięci RAM musi być podyktowany oczekiwaniami użytkownika, jego potrzebami oraz rodzajem wykonywanej pracy. Dla podstawowych zadań biurowych może wystarczyć komputer do pracy wyposażony w jedynie 4 GB. Jeżeli jednak urządzenie ma nam służyć do bardziej skomplikowanych działań, powinniśmy rozważyć urządzenia z 8 GB lub nawet 16 GB pamięci.

Karta graficzna w komputerze do pracy

Karta graficzna dla niektórych osób szukających komputera do pracy będzie wydawała się mało istotnym elementem, jednak w niektórych przypadkach jest kluczowa. Wybór karty graficznej najwyższej jakości jeszcze szczególnie istotny dla grafików i osób pracujących z materiałami video. Gdy głównym zadaniem biura lub freelancera jest tworzenie projektów graficznych, karta graficzna powinna być priorytetem, jeżeli jednak wykonujemy pracę przy życiu podstawowych programów jak np. Excel, Microsoft Word i Powerpoint, zazwyczaj całkowicie wystarczająca będzie wbudowana karta graficzna.