Budowa własnego domu staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Coraz więcej osób decyduje się podjąć takie wyzwanie i spełnić marzenie o domku z ogródkiem. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Kiedy zostajemy inwestorem na własnej budowie, musimy dokonać ważnych wyborów, rozwiązać wiele problemów. Jednym z problemów, jaki napotykamy przy budowie, domu jest budżet, ponieważ taka budowa to ogromne wyzwanie finansowe. Czy da się zaoszczędzić podczas budowy domu?

Lokalizacja działki

To, gdzie zbudujemy nasz dom, ma ogromne znaczenie, dlatego warto poszukać odpowiedniej działki. Spędzimy tam przecież kawał życia, a może nawet jego resztę. Szukamy miejsca, gdzie zapewnimy bezpieczeństwo rodzinnie, spokojnie spędzimy popołudnia i wieczory.

Jeżeli oczekujemy oszczędności w budżecie, to nie bez znaczenia będzie cena naszej działki. Tańsze tereny to niestety takie, które znajdują się dalej od centrum miasta, czasem wręcz pośrodku pola. Rozwiązanie takie ma wiele minusów.

Największym mankamentem, jaki może doskwierać, jest problem komunikacyjny. Będziemy musieli poświęcić dużo czasu na dojazdy a być może mierzyć się z codziennym porannym korkiem. Na dodatek często nie ma w pobliżu szkoły, żłobka, teatru czy supermarketu. A przecież może bywać tak, że drogę do centrum miasta przyjdzie nam przemierzyć kilka razy w ciągu dnia. Czy w ogólnym rozrachunku kupno takiej działki przyniesie oszczędności?

Budowa domu systemem gospodarczym

Można kupić gotowy dom. Jest wiele firm budowlanych, które oferują gotowe domy za miastem. Deweloperzy realizują całe osiedla nowych domów czekających na lokatorów. Bardzo często jednak trudno znaleźć taki dom, który by spełniał nasze oczekiwania, był dostosowany do naszych potrzeb. Dodatkowo rozwiązanie takie może okazać się zbyt drogie.

Dlatego wiele osób decyduje się na budowę domu w tak zwanym systemem gospodarczym. Polega on na tym, że sami stajemy się szefem przedsięwzięcia i większość spraw bierzemy we własne ręce, załatwiamy je we własnym zakresie. Chodzi przede wszystkim o formalności i nadzór nad wykonawcami. Jednak możemy także pokusić się o samodzielne wykonanie niektórych prac. Zaoszczędzimy też trochę pieniędzy, ponieważ możemy pomóc w niektórych pracach, np. kiedy wylewane są fundamenty czy wykonywane są wiązary drewniane.

Przygotowanie dokumentacji

Zaoszczędzimy, kiedy większość formalności weźmiemy we własne ręce. Oprócz pieniędzy, działki i wykonawców, do budowy domu niezbędny jest projekt. Na rynku działa wiele firm, które oferują gotowe projekty domu i wiele osób chcąc zaoszczędzić, kupuje taką dokumentację. Czy na pewno jest to opcja tańsza?

Zamawiając projekt indywidualny w biurze projektowym, płacimy za niego zdecydowanie więcej. Jednak należy wziąć pod uwagę to, że architekt zaprojektuje nam dom dokładnie taki jakiego oczekujemy. W cenie projektu jest również plan zagospodarowania, który musimy zamówić osobno w przypadku typowego projektu. Dodatkowo biuro projektowe załatwi w naszym imieniu wiele formalności jak wystąpienie o warunki zabudowy, złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Podejmie się także nadzoru autorskiego podczas prac budowlanych. Nieocenione może okazać się, że projektant weźmie pod uwagę to, że dom będziemy budować systemem gospodarczym. W takim przypadku np. zaprojektuje wiązary dachowe drewniane, tak byśmy je mogli sami wykonać na budowie.

Wytyczanie budynku, fundamenty i mury

Niektóre zadania na budowie możemy wykonać sami. W wielu pracach pomoże nam rodzina, znajomi, ale większość to zadania dla specjalistów. Z tego powodu musimy się zastanowić nad wyborem firmy budowlanej. Powinniśmy zatrudniać fachowców tylko do tych prac, których nie potrafimy lub ze względu na przepisy nie możemy wykonać sami. Do wytyczenia budynku zatrudnimy uprawnionego geodetę, do wylania fundamentów i wzniesienia ścian fundamentowych firmę współpracującą z fabryką betonu, a do postawienia ścian firmę murarską. Zaoszczędzimy także, kiedy wybierzemy oferty takich firm, w których montaż zamówionego towaru wliczony jest cenę. Bardzo często zdarza się tak np. w przypadku zakupu okien, które są przywożone i montowane przez firmę sprzedającą okna.

Wykonanie konstrukcji dachowej – kratownica drewniana

Jeżeli chodzi o konstrukcje dachu, szczególnie taką, która wykonana jest z wiązarów kratowych, to sytuacja jest taka ja w przypadku okien. Firma produkująca wiązary kratowe przywozi na budowę gotowe elementy i montuje je na miejscu. Istotne znaczenie ma tu jednak cena wiązarów dachowych.

Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie ich na miejscu na budowie. Pamiętać należy jednak o kilku czynnikach, by uniknąć problemów w przyszłości. Przede wszystkim musimy zastosować drewno właściwej jakości i o odpowiedniej wilgotności. Wiązary dachowe muszą być także zmontowane za pomocą specjalnych płytek perforowanych, które ułatwiają rozmieszczenie gwoździ w precyzyjny sposób.

Jakość wykonania jest bardzo ważna. Po pierwsze z powodu ich trwałości, po drugie z powodu bezpieczeństwa. Istotne jest jednak to, że kiedy samodzielnie wykonujemy wiązary kratowe, cena ich jest radykalnie niższa. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najtańsze.