Ostatnio wiele osób szuka alternatywy dla tradycyjnych zasłon doceniając otwarte przestrzenie i obfitość powietrza we wnętrzu, a gęsty materiał z zakładkami, zwisający od sufitu do podłogi, nie przyczynia się do tego. Najlepszą opcją dla tych, którzy marzą o lakonicznym wnętrzu, nie przepełnionym niepotrzebnymi szczegółami, są rolety. Jeśli jeszcze kilkadziesiąt lat temu były kojarzone wyłącznie z biurami, teraz często można je zobaczyć w pomieszczeniach mieszkalnych.

Czym są rolety?

Rolety to modele, których płótno, dzięki specjalnemu mechanizmowi, jest składane w rolkę po podniesieniu. Ich rozmiar zwykle odpowiada wielkości okna, więc wizualnie nie zabiera przestrzeni. Rolety zapewniają niezawodną ochronę przed przypadkowymi spojrzeniami (jest to szczególnie ważne dla tych, którzy mieszkają na niższych piętrach lub w obszarach o gęstej zabudowie budynków), jak również od słońca: rolety zapewniają pełne lub częściowe zaciemnienie.    Jednocześnie materiały, z których wykonane są rolety, nie blakną, ponieważ do ich produkcji stosowane są wysokiej, jakości barwniki i specjalna impregnacja odporna na promieniowanie UV. Właśnie, dlatego jasne rolety mogą stać się doskonałym akcentem w przestrzeni życiowej kolorowe rzymskie rolety będą dobrze wyglądać we wnętrzach w stylu fusion (fuzja kontrastów). Również w eklektycznych wnętrzach najłatwiej jest eksperymentować z nietypowymi wzorami na roletach asortyment oferuje szeroki wybór tkanin z ozdobami.

Rolety w różnej stylistyce

Rolety we wzory to optymalne rozwiązanie dla miłośników Prowansji i shabby chic (stary szyk). Jeśli dom ma ekologiczną atmosferę, wybór należy zatrzymać na modelach zdobionych ornamentami kwiatowymi. We wnętrzach z elementami Prowansji odpowiednie mogą być rolety, których płótno składa się z dwuwarstwowego półprzezroczystego materiału z poziomymi lamelkami między nimi: ich kąt nachylenia można zmienić, dzięki czemu w pomieszczeniu oświetlenie jest regulowane. Oprócz standardowych rolet, gama produktów obejmuje również rolety Zebra, w których paski z gęstego materiału występują na przemian z paskami lekkiej półprzezroczystej siatki. Modele w jasnych kolorach są odpowiednie dla tych, którzy projektują jasne i przewiewne wnętrze, a rolety z ciemnymi paskami podkreślają geometrię przestrzeni w stylu loftu. Wszystkie materiały, z których wykonane są produkty są hipoalergiczne, dzięki czemu rolety można bezpiecznie stosować we wszystkich typach pomieszczeń, w tym w pokojach dziecięcych.

Być może najczęściej rolety są stosowane we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i stylu minimalizmu. W przypadku takich przestrzeni lepiej jest zastosować jednobarwne modele neutralnych odcieni, które rezonują z kolorem ścian lub dużych mebli. Odpowiednie są również modele wzorzyste: najważniejsze jest wybranie dyskretnych ozdób, które nie kontrastują silnie z ogólnym tłem. Minimalistyczne wnętrze można ożywić dzięki niezwykłej fakturze rolet: na przykład wykonanych z tkaniny przypominającej zmięty papier.

Ważne cechy rolet w danym stylu

Ważną zaletą rolet jest możliwość zamocowania ich na pewnej wysokości, co pozwala zakryć otwór okna tylko częściowo, a tym samym dostosować oświetlenie pomieszczenia. Modele rolet obejmują takie rozwiązanie, że można zamocować je tak, aby nie tylko dolna, ale także górna część okna pozostała otwarta. W przeciwieństwie do stereotypów, rolety mogą być również stosowane w projektowaniu domów i mieszkań w duchu nowoczesnej klasyki: masywne zasłony od dawna przestały być obowiązkowym atrybutem. Do klasycznych wnętrz odpowiednie są rolety z gęstych tkanin.

Ogromne możliwości wyobraźni otwierają się przy dekorowaniu elementami stylów retro, popularnymi w połowie ubiegłego wieku. Rolety produkowane są także z drewna i bambusa, które będą dobrze wyglądać w domu o nowoczesnym wykończeniu: ten styl lubi naturalne odcienie ciepłe. Jeśli ktoś jest bliżej estetyki wczesnego modernizmu z czystymi liniami i lakonicznymi formami, może wybrać nie tylko lekkie i półprzezroczyste rolety, ale także e aluminiowe: modele z falistymi lamelami wyglądają szczególnie imponująco.

Egzotyczny – pociągający i niezwykły styl rolet

Egzotyczny jest unikalnym stylem, zmieniającym się w zależności od położenia geograficznego zainteresowanego. Obecnie najpopularniejszymi egzotycznymi motywami są indonezyjski, południowoamerykański, japoński i chiński. Dwa ostatnie, ze względu na stałą popularność przez lata, stały się klasykami egzotycznych stylów i są postrzegane oddzielnie od egzotycznych, stając się niezależnymi kierunkami. Liczne akcesoria w afrykańskim stylu podkreślają drewniane rolety zarówno poziome, jak i pionowe. Kolorowe indonezyjskie wnętrza dobrze reagują na wybór jasnych modeli poziomych z tworzywa sztucznego lub aluminium, jako dekoracji okna. Gorące indyjskie motywy można wspaniale uzupełnić roletami o odpowiednim wzorze. Ogólnie rzecz biorąc, rolety w aranżacji wnętrz mogą stać się świetnymi pomocnikami, ponieważ, jak wiadomo, nic nie podkreśla stylu lepiej niż stosowanie płócien z wzorami narodowymi. Rolety, dzięki możliwości drukowania zdjęć, mogą ozdobić dowolnym wzorem.